Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kontrola NKÚ

Ministerstvo rozdělilo miliardy, od památkářů nemělo ani žádost

Ministerstvo kultury netransparentně rozdělovalo miliardy. Takový je výsledek šetření Nejvyššího kontrolního úřadu. Kontroloři zjistili, že ministerstvo například přislíbilo dotace na akce ještě před tím, než byla žádost o mnohamilionovu částku vůbec projednána.

Ministerstvo kultury poskytuje peníze na rekonstrukce, modernizace a údržbu kulturních památek, státních hradů a zámků a finance na to bere ze státního rozpočtu. Jak s penězi ze státní kasy ministerstvo zachází, se rozhodli prověřit kontroloři.

 

Zjistili, že ze 14 prověřovaných akcí se u 11 prodloužil termín jejich dokončení, a to v průměru o tři roky. Rekordní zpoždění mezi kontrolovanými akcemi nabrala oprava fasád Národního divadla, která se oproti původně plánovanému datu dokončení zdržela o sedm let.

 

"Kontrolované rekonstrukce se týkaly Národního divadla, památníku Terezín, budějovického špitálu nebo Valašského muzea v přírodě," upřesnila mluvčí NKÚ Jana Gabrielová.

 

 

"Podle kontrolorů nebyl výběr akcí transparentní a bodový systém pro hodnocení žádostí o dotace byl formální a umožňoval subjektivní posuzování," dodala Gabrielová. Různých programů a akcí v letech 2008 až 2015 podpořilo ministerstvo dohromady přes 500 a to za více než 5 miliard korun.

Nikol Kudrnáčová/epa TN.cz