Kontrola NKÚ

Ministerstvo rozdělilo miliardy, od památkářů nemělo ani žádost

Téma:

Ministerstvo kultury netransparentně rozdělovalo miliardy. Takový je výsledek šetření Nejvyššího kontrolního úřadu. Kontroloři zjistili, že ministerstvo například přislíbilo dotace na akce ještě před tím, než byla žádost o mnohamilionovu částku vůbec projednána.

Ministerstvo kultury poskytuje peníze na rekonstrukce, modernizace a údržbu kulturních památek, státních hradů a zámků a finance na to bere ze státního rozpočtu. Jak s penězi ze státní kasy ministerstvo zachází, se rozhodli prověřit kontroloři.

 

Zjistili, že ze 14 prověřovaných akcí se u 11 prodloužil termín jejich dokončení, a to v průměru o tři roky. Rekordní zpoždění mezi kontrolovanými akcemi nabrala oprava fasád Národního divadla, která se oproti původně plánovanému datu dokončení zdržela o sedm let.

 

"Kontrolované rekonstrukce se týkaly Národního divadla, památníku Terezín, budějovického špitálu nebo Valašského muzea v přírodě," upřesnila mluvčí NKÚ Jana Gabrielová.

 

 

"Podle kontrolorů nebyl výběr akcí transparentní a bodový systém pro hodnocení žádostí o dotace byl formální a umožňoval subjektivní posuzování," dodala Gabrielová. Různých programů a akcí v letech 2008 až 2015 podpořilo ministerstvo dohromady přes 500 a to za více než 5 miliard korun.

Nikol Kudrnáčová/epa TN.cz