Novela zákona

Mohou střelit lidi místo zvířat. Kritici cupují vládní nápad na lov v létě

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 23. 2. 2020
Téma:

Ministerstvo zemědělství předkládá novelu zákona, díky níž by mohli myslivci střílet zvěř i během sklizně. Opatření by mohlo bojovat zejména proti přemnožení divočáků a vysoké zvěře. Jenže kritici úpravy tvrdí, že bude ohrožená bezpečnost lidí.

Zkušenost z Vyškovska před lety ukázala, že myslivci mohou nečekaně ulovit i spícího trampa. Kritici nápadu ministerstva tvrdí, že neřízený lov uprostřed léta, kdy většina lidí tráví volný čas venku, je nebezpečný.


"Pokud se bude střílet v noci pomocí noktovizorů, tam jsou vidět jen obrysy, bude víc hrozit nebezpečí, že kdo bude spát na louce, tak ho myslivec zastřelí," řekl biolog Evžen Korec.

 


Myslivci například nesmí střílet kachny na vodě, protože hrozí odraz broků od hladiny. Pokud novela o lovu během sklizně projde, bude podle zemědělců nutné si s nimrody dát bezpečnostní schůzku. Novelou chtějí úředníci snížit počet stavů zvěře.


"Je to vstřícný krok myslivcům, aby v případě, kdy je nutné snižovat stavy zvěře, mohli tohle dělat během celého roku," uvedl Martin Žižka z Odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství.


U zemědělců v Živanicích na Pardubicku platí, že divočáci jsou ta nejprohnanější zvířata. Nejdřív se do sytosti nažerou kukuřice a pak zbytek rostlin válením zatlačí do země. Po sklizní vzejde například nově zaseté obilí a divočáci se na stejné pole vrátí, aby ho rypáky rozryli. Schovali si tady totiž kukuřičné zásoby.


Odstřel zvířat během sklizně tak místní zemědělci vítají. Jenže kontroverzní jsou i další kroky ministerstva - třeba vyhláška, která od nového roku povoluje odlov zvěře do dvou let.


"Pokud dojde k odstřelení samice, která bude mít mláďata, tak ta pojdou strašnou smrtí hladem. To bychom podporovat neměli. Každý myslivec by měl postupovat podle myslivecké etiky a svědomí" dodal biolog Korec.


I toto opatření má bránit velkým škodám na polích a to zejména těch, které způsobí srny nebo jeleni.

ls TN.cz