BOJ S COVIDEM

Stát zveřejnil data o očkování! Praha vede, Plzeňský kraj zaostává

Koronavirus - kraje
Zdroj: Profimedia, Getty Images/ TN.cz
Situace se liší kraj od kraje
Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 17:47
26.1. 2021 17:08
Téma:

Ministerstvo zdravotnictví začalo po tlaku veřejnosti zveřejňovat údaje o očkování proti koronaviru. Z dat například vyplývá, že v Praze dostalo druhou dávku vakcíny už 5 669 lidí. Naopak v Plzeňském kraji naočkovali druhou dávkou jen jediného člověka.

Ministerstvo zdravotnictví nově zveřejňuje podrobné údaje o očkovaných osobách. Vakcínu proti nemoci covid-19 podle údajů k pondělí 25. ledna dostalo v České republice celkem přes 200 tisíc lidí. Druhou dávku dostalo 13 802 z nich.

 

Ze zveřejněných dat vyplývá, že mezi jednotlivými kraji jsou velké rozdíly. Zatímco v Praze naočkovali zdravotníci druhou dávkou již téměř šest tisíc lidí, tak v Plzeňském kraji dostal druhou dávku jediný člověk. Na chvostu jsou také Jihočeský a Pardubický kraj. Oba kompletně naočkovaly zhruba tři desítky osob.

 

Naopak v čele žebříčku je kromě Prahy také Jihomoravský kraj, který dal druhou dávku již 4 626 osobám. Následuje Moravskoslezský kraj s 1 054 kompletně naočkovanými. 

 

 

Co způsobuje velké rozdíly mezi kraji, ministerstvo zdravotnictví nevysvětlilo. "Dostupnost termínů pro očkování je v kompetenci jednotlivých očkovacích center," pouze uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

 

Ministerstvo zveřejnilo také data ohledně věku očkovaných osob. Nejvíce naočkovaných je ve věkové skupině 30 až 49 let. Obě dávky dostalo již více než 6 tisíc z nich.

 

 

Mezi očkovanými jsou i nezletilí. Vakcínu dostalo celkem 68 lidí mladších 18 let. Jedna osoba pod 18 let dostala již dokonce obě dávky.

 

 

Podle ministerstva zdravotnictví i děti spadají do prioritní skupiny. "Vzhledem k ochraně osobních údajů nelze poskytovat jakékoliv detailnější informace. Pro úplnost dodávám, že vakcína od společnosti Pfizer je registrovaná pro osoby od 16 let," uvedla Peterová.

 

Do tzv. skupiny IA spadají klienti domovů seniorů, postižených a se zvláštním režimem a pacienti léčeben dlouhodobě nemocných. Patří tam také lidé nad 80 let, zdravotníci, kteří se starají o nemocné s covidem, personál domovů, hygienici, vězeňská služba či pomáhající dobrovolníci.

 

S dodávkami vakcíny jsou ale potíže. Problémy má nejen firma Pfizer, ale i AstraZeneca. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz