Speciální opatření

Už žádný případ Adámek. Změna se dotkne všech nemocnic!

Linda Nguenová
Linda Nguyenová, Simona Šimková
Aktualizováno 18.11. 2019 20:52
Téma:

Nemocnice by měly na doporučení ministerstva zdravotnictví zřídit speciální telefonní linky a týmy, které by zasahovaly při náhlém zhoršení pacientova stavu. Mělo by se tak zabránit situacím, jako byl případ Adámka z pardubické nemocnice. Chlapec, který loni v květnu na pomoc čekal dlouhé minuty, skončil po operaci mandlí v kómatu.

Pro většinu lidí je to samozřejmost, v případě dnes osmiletého Adámka to tak ale nebylo. I když má pardubická nemocnice resuscitační tým, personál přivolal na pomoc záchranku. "Vidíme v praxi, že ne vždy jsou zaměstnanci dostatečně proškoleni a jsou schopni reagovat," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

V kauze z roku 2017 byli letos obviněni tři zdravotníci a samotná nemocnice. Ministerstvo teď proto vydalo opatření, které by mělo takovým případům předcházet. Všechny nemocnice by měly na doporučení resortu zřídit resuscitační týmy.

 

Novinkou, kterou ministerstvo také zavádí, je jednotná linka pro přivolání resuscitačního týmu v každé nemocnici. Ta by podle ministra mohla mít jednotné číslo 2222. "Pokud se takové číslo vytočí, vybíhá tým s batohem po areálu nemocnice," popsal předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář.

 

 

Speciální tým má tvořit lékař a zdravotnický pracovník, který nepotřebuje odborný dohled. U větších nemocnic už takový systém funguje. "U nás byl zaveden pokyn už v roce 2013. Je zbytečné to číslo měnit, když už funguje," sdělila mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová.

 

Podle ministerstva tak jde hlavně o problém menších nemocnic, které se potýkají s nedostatkem personálu. "Promiňte, že se směju, ale je tak málo lidí. Existuje tu resuscitační vozík, když se zavelí, sebere se, kdo to umí, a jede," sdělila náměstkyně nemocnice v Rokycanech Hana Perková.

 

"My už resuscitační tým jako takový nemáme, máme to popsané, že základní musí podat každý zaměstnanec a pak voláme rychlou, kterou máme naproti," doplnila hlavní sestra z tišnovské nemocnice Adriana Kuchláčová.

 

 

Resuscitační tým může podle ministerstva zřizovat i záchranná služba na základě smlouvy, mělo by jít ale o krajní řešení. Nové opatření ministerstva je na rozhodnutí každé z nemocnic, pokud se jím ale nebudou řídit, bude k tomu v případě problému přihlíženo.

 

Právě nerespektování nového metodického pokynu by mohlo nemocnicím uškodit, poškození pacienti tím můžou argumentovat u soudu. Podle advokátů jim to může pomoct zejména v případě vymáhání odškodného. Více už v reportáži Anežky Vrbicové:

 

 

epa TN.cz