VLADIMÍR KREMLÍK

Ministr dopravy skončí. Babišův návrh na jeho odvolání Zeman přijal

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 20.1. 2020 20:28
Téma:

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí oznámil, že navrhl prezidentovi odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Podle premiéra by měli rezignaci zvážit i první náměstek ministra dopravy a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Ministerstvo dopravy a průmyslu by se mohlo spojit.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) končí v Babišově vládě. Premiér v pondělí krátce po jedné hodině odpoledne podal návrh na jeho odvolání v souvislosti s chybami v zakázce na IT systém k prodeji dálničních známek. "Pan prezident návrh obdržel a tento návrh přijme," uvedl pro TN.cz prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček.

 

"Mně se ta zakázka hrubě nelíbí, vyzval jsem kolegy, aby udělali vše pro to, aby ta zakázka byla zrušena. Považuji za absurdní, že jsme o takto významné zakázce nebyli informování, ministerstvo dopravy tuto zakázku neustále obhajuje," prohlásil Andrej Babiš na tiskové konferenci.

 

"Myslím si, že tam nastalo plno pochybení a když jsem intenzivně s panem ministrem komunikoval, tak se rozcházíme v názorech na tuto kauzu. Ráno jsem mluvil s panem ministrem, on si tu chybu nepřipouští, určitě je to člověk, který je pracovitý a má tah na branku, ale zkrátka tento projekt manažersky nezvládl," popsal Babiš.

 

  

"První náměstek ministra dopravy by měl zvážit svoji rezignaci, jeho vystupování dnes bylo absolutně nepřijatelné a on byl odpovědný za IT a samozřejmě si myslím, že by měl rezignovat i ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury," doplnil Babiš. Dálniční známky podle Babiše přináší ročně do státního rozpočtu asi šest miliard korun.

 

"Respektuji rozhodnutí premiéra. Mojí prioritou bylo spuštění systému elektronických dálničních známek tak, aby nedošlo k žádnému zdržení. Věřil jsem SFDI, že má takovou zakázku absolutně pod kontrolou. Proto jsem také premiérovi oponoval v otázce zrušení celé zakázky. Chtěl bych poděkovat všem svým kolegům, kteří mi v nelehké roli ministra dopravy v uplynulých měsících pomáhali. Svému nástupci přeji při dořešení řady úkolů hodně úspěchů," vyjádřil se ke svému odvolání Kremlík prostřednictvím sociálních sítí.

 

Ministerstvo dopravy by měl převzít ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). "Co se týká nominace pana Havlíčka, není to dočasné řešení, předpokládám, že bude tuto funkci zastávat trvale. Kdysi jsme měli ministerstvo hospodářství, ze kterého se vyčlenilo ministerstvo průmyslu a obchodu, doprava, ministerstvo pro místní rozvoj a tak dále. Jsme projednávali poslanecký návrh o spojení některých rezortů. Tímto personálním propojením může být připravena perspektivně fúze těchto rezortů," vysvětlil Babiš.

 

Podívejte se na reportáž televize Nova o předraženém IT systému:

TN.cz