Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

konec ve vládě

Ministr kultury Staněk neunesl tlak! Ve funkci končí

Ministr kultury Antonín Staněk se rozhodl skončit ve funkci. Nejspíš tak nezvládl kritiku, která se na něj valila ze všech stran kvůlií odvolání šéfů Národní galerie a Muzea umění Olomouc. Skončit by měl k 31. květnu.

V dubnu se rozhodl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolat ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Jednal tak na základě výsledků kontrol obou institucí.

 

"Oba ředitelé na základě výsledků šetření ztratili mou důvěru v to, že jsou schopni hospodárně a s odpovědností dobrého hospodáře vést tak významné instituce s tak obrovským rozpočtem. Už loni ministerstvo kultury muselo dofinancovávat hospodaření NGP více než 15 miliony korun, podobně by to vypadalo, jak se ukazuje v letošním roce," řekl dříve ministr kultury Antonin Staněk.

 

Za odvolání byl okamžitě ministr kritizován, a to asi neunesl. Staněk se rozhodl ve funkci skončit, a to k 31. květnu. Kdo ministra nahradí, zatím není jasné. Přitom to vypadalo, že na postu ministra kultury Staněk zůstane.

 

Podrželo ho hlavně vedení ČSSD, které mu však dalo podmínku. "Politické grémium uložilo panu ministrovi, aby do konce května připravil transparentní výběrové řízení na obě uvolněné funkce. Současně mu uložilo, aby zklidnil situaci v rezortu kultury," řekl předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček.

 

 

S odvoláním šéfů nesouhlasil podvýbor kultury. "Ministr Staněk nás nepřesvědčil o tom, že odvolání z minuty na minutu, které provedl 18. dubna, bylo odůvodněné," sdělil Martin Baxa (ODS), předseda podvýboru.

 

Místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček jméno nového ministra kultury oznámí koncem května. "Ministr kultury Antonín Staněk mě předem informoval o svém záměru odstoupit z funkce člena vlády do konce tohoto měsíce. Jeho rozhodnutí respektuji a děkuji mu za práci a nasazení na ministerstvu," uvedl Hamáček.

 

Podle statutárního místopředsedy ČSSD Romana Onderky bylo nutné situaci zklidnit ve chvíli, kdy tlak na ministra přerostl v tlak na ČSSD.

 

 

Staněk v dopise pro premiéra Andreje Babiše (ANO) uvedl, že si za všemi rozhodnutími pevně stojí. "Jsou v souladu s mým nejlepším vědomím a svědomím," uvedl. Je přesvědčen, že proti němu byla vedena v poslední době masivní kampaň bez racionálního zdůvodnění. "Jen proto, že jsem se rozhodl učinit přítrž nehospodárnému, ba protiprávnímu jednání ředitelů dvou prestižních institucí spadajících pod můj resort," napsal.

 

Staněk dodal, že ve svém boji již necítil podporu z vedení ČSSD. "Proto jsem se rozhodl vyhovět výzvě předsedy strany Jana Hamáčka a k 31. 5. 2019 rezignuji na post ministra kultury," uvedl. Současně zprostil mlčelivosti úředníky ministerstva, kteří vypracovali audity v NGP a MUO. Auditní výstupy chce předat veřejnosti k posouzení.

 

Na Staňkův konec už začali reagovat i další politici. "Andrej Babiš chce řídit stát jako firmu. Zřejmě ale ještě nenašel volant. Odchodem ministra kultury Staňka ve vládě končí už šestý ministr. Tak funguje Babišova vláda “odborníků” v praxi," napsal na svůj twitter předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

 

 

"Pan ministr Staněk ve své funkci neuspěl, svoje rozhodnutí nedokázal věrohodně vysvětlit a postavil tak proti sobě značnou část odborné veřejnosti. Jeho demise je logickým vyústěním tohoto selhání," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

 

 

Se Staňkem se sejde prezident Miloš Zeman. "Pan prezident se ve čtvrtek 23. května setká s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. S ministrem kultury Antonínem Staňkem pak v úterý 28. května. Do té doby neplánujeme žádný komentář," napsal Ovčáček ČTK.

 

Premiér Andrej Babiš očekával, že Staňek ve funkci skončí. "Já myslím, že to pomůže. Že to zklidní situaci, protože ten tlak byl velký. Ve finále já jsem i čekal, že to takhle dopadne," řekl Babiš. Připomněl protesty proti Staňkovi kvůli odvolání šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa. Podle něj se teprve v budoucnu ukáže, zda byla Staňkova kritika Fajta oprávněná nebo ne.

 

Babiš také uvedl, že se o Staňkově odchodu z vlády dozvěděl od předsedy ČSSD Jana Hamáčka ve středu odpoledne. Rozhodnutí o příštím ministrovi kultury nechá na sociální demokracii. "Já v rámci koaliční smlouvy budu respektovat rozhodnutí ČSSD," řekl.

 

Staňkův konec bude znamenat sedmou změnu pro Babišův kabinet za 11 měsíců fungování. Poslední ministerské změny se uskutečnily 30. dubna, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval nové ministry spravedlnosti, průmyslu a obchodu a dopravy. Došlo také ke změnám v obsazení vicepremiérů.

reg tn.cz / ČTK