Slovenský letoun MiG-29

Ministr obrany popsal pád stíhačky. Na místě nehody je ostrá munice!

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 29.9. 2019 20:21
Téma:

Na místě sobotního pádu stíhačky u slovenské obce Nové Sady zasahovalo 12 jednotek hasičů. Letoun totiž začal po pádu hořet. Pilotovi se naštěstí podařilo katapultovat, aktuálně je v nemocnici mimo ohrožení života.

Stíhačka havarovala přibližně kolem půl desáté večer. Slovenský ministr obrany ocenil profesionalitu pilota v kritické situaci. "Předtím, než se stihl katapultovat, nasměroval letoun do neobydlené oblasti, kde nevznikly škody na životech ani na majetku civilních obyvatel," konstatoval Peter Gajdoš.

 

Jeho slova potvrdil i zástupce náčelníka slovenského Generálního štábu Miroslav Lorinc. "Pilot postupoval při letecké nehodě velmi chladnokrevně. Vyčerpal všechny možnosti a dal všechny signalizace, které měl. Před katapultováním nasměroval letadlo do místa, kde nevznikly škody," prohlásil. 

 

Slovenští policisté na sociální síti informovali, že důvodem havárie stíhačky mohl být nedostatek paliva. Zároveň ale upozornili, že tak mohlo nastat v důsledku poruchy. Ministr obrany Gajdoš však tyto informace nepotvrdil. 

 

 

"Je zbytečné nyní o příčinách nehody diskutovat. Do prostoru pádu stíhačky byla vyslána nezávislá komise, které všechny okolnosti prošetří. Až budou příčiny pádu známé, zveřejníme je. Nemáme důvod to zamlčovat," prozradil slovenský ministr.

 

Podle slov šéfa obrany používají stíhačky při cvičném letu ostrou munici. "Při cvičném letu je nahraná určitá situace a na základě té musí piloti reagovat. V případě této havárie měl letoun opravdu ostrou municí. My si nehrajeme na vojáky, řešíme skutečně reálné záležitosti," doplnil ministr.

 

Cvičné lety všech slovenských stíhacích letounů MiG-29 jsou v současnosti pozastaveny. Místo nehody je aktuálně uzavřené a ze všech stran ho lemují příslušníci vojenské policie.

 

GALERIE: Na Slovensku se zřítila stíhačka

1
/
3
Zdroj: Policie SR/ facebook
Zřícený letoun na Slovensku - 3

 

 

TN.cz