Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Setkání v Lánech

"Staněk nekončí z vlastní vůle," řekl Babiš. Demisi už má Zeman

Babiš dorazil do Lán na schůzku se Zemanem
Zdroj: Twitter

Na schůzku s prezidentem Zemanem zamířil v pondělí v podvečer premiér Andrej Babiš (ANO). V Lánech společně probírali například změnu na postu ministra kultury. Babiš také předal Staňkův rezignační dopis do rukou prezidenta. Zeman se však k demisi vyjádří až po schůzce s Janem Hamáčkem a ministrem kultury Antonínem Staňkem (oba ČSSD).

Premiér Andrej Babiš dorazil v pondělí v podvečer do lánského zámku na pravidelnou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Společně probírali i demisi ministra kultury Antonína Staňka.

 

"V první řadě jsem dnes obdržel demisi pana ministra Staňka, kterou jsem neprodleně doručil k rukám pana prezidenta. Pan prezident mě informoval, že má tento týden plánované schůzky s panem předsedou Hamáčkem a panem ministrem Staňkem. Na základě těchto setkání se k demisi pana ministra vyjádří," prozradil po schůzce premiér.

 

Babiš se Zemanem probíral také pondělní jednání vlády. "Informoval jsem pana prezidenta, že se nám povedlo sestavit rozpočet, kde jsem informoval prezidenta, že se nám ho podařilo sestavit tak, že jsme našli peníze na rodičovský příspěvek," prozradil premiér. Bavili se také o eurovolbách či zahraničních cestách.

 

Staněk předal rezignaci Babišovi

Ministr kultury Antonín Staněk by měl odejít z vlády koncem května. Kritika se na něho snesla potom, co odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Babiš minulý týden uvedl, že čeká na oficiální informaci od ČSSD, že chce svého ministra vyměnit. Neví, zda Zeman demisi přijme, o Staňkovi s ním předtím nemluvil.

 

Schůzka prezidenta s dosluhujícím ministrem kultury je naplánována na příští úterý. Už tento čtvrtek by se měl Zeman sejít s vicepremiérem Hamáčkem. "Mám představu, jak (situaci) řešit. Chci ještě pár konzultací v rámci sociální demokracie. Nejsme pod žádným časovým tlakem, věřím, že k 31. květnu bude situace vyřešena," řekl dnes novinářům Hamáček.

 

 

Podle koaliční smlouvy přísluší výběr ministra kultury sociálním demokratům. Hamáček uvedl, že má k dispozici okruh kandidátů, konkrétní jména vyslovit odmítl. Dnes však zdůraznil, že funkci ministra považuje za politickou, takže v čele ministerstva by neměl stanout úředník, ale "politický ministr".

 

Staněk rezignaci oznámil minulý týden po vytrvalém tlaku především z kulturní sféry, která reagovala kriticky na odvolání Fajta a Soukupa. Staněk v rezignačním dopise pochybení odmítl, za svými kroky si stojí a hovoří o štvavé kampani. Jeho odchod bude znamenat sedmou změnu v Babišově vládě.
 

Podívejte se na reportáž o ministru kultury Staňkovi:

tn.cz / ČTK