Regulování cen

Vojtěch stanovil cenu testů na Covid-19. Podle Petříčka mají být levnější

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 14. 5. 2020
Téma:

Stát chce začít od pátku regulovat maximální cenu testů na koronavirus pro samoplátce i správní úřady. Na svém twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Cena testu bude nejvýše 1 674 korun. Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) by měly být testy daleko levnější.

"Testování pro samoplátce je stále více využívané. Chceme, aby cena byla přijatelná a nevznikaly velké cenové rozdíly,“ píše Vojtěch.

 

Ministr zahraničích věcí má však jiný názor a s cenou nesouhlasí. "Nejsem odborník na tuto problematiku, ale skutečně si myslím, že cena by mohla být výrazně nižší. Mohla by se pohybovat okolo tisícovky nebo pod tisíc korun," řekl v rozhovoru pro TV Nova Petříček. 


V současné době platili lidé za testy přibližně dva až tři tisíce korun. Podle epidemiologů bude negativní test na koronavirus jednou z podmínek pro letní cestování do zahraničí. Povinný bude v Česku při návratu.

 


Přibližně od konce dubna povolila vláda pendlerům opět jezdit každý den za prací. Vládní rozhodnutí ovšem nařizuje všem přeshraničním pracovníkům se každých třicet dnů na hranicích prokazovat negativním testem na Covid-19.


Testy si navíc musí zaplatit sami. Řada z nich proto uvažovala, zda se jim za těchto podmínek vůbec vyplatí pravidelně jezdit do zahraničí za prací.

 

Pendleři si stěžují na ceny testů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz