Napřímo

Řada firem, od nichž stát nakupoval, měla falešné certifikáty, tvrdí Bartoš

Bára Divišová
Bára Divišová
10.6. 2020 13:21
Téma:

Nejvyšší kontrolní úřad začal prověřovat nákupy zdravotnického materiálu v době koronavirové krize ministerstvy. Nejen o tom diskutovali s moderátorkou Bárou Divišovou v internetovém pořadu Napřímo ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"My už určitě nechceme nakupovat ani roušku po té zkušenosti, kterou máme. Skutečně, já už nechci nakupovat ani roušku, ani nic," řekl už dříve Vojtěch. Proč jedno ministerstvo kupovalo několikanásobně levněji než druhé, začal prověřovat Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

 

Aby nákupy zdravotnického materiálu v době nouzového stavu prověřila vyšetřovací komise, opozice neprosadila. "My ty věci nehledáme, abychom vás s nimi potom mlátili po hlavě," tvrdil přitom Bartoš.

 

 

Vojtěch byl proti svolání vyšetřovací komise. "Podle vyjádření opozice je jasné, jak by to dopadlo," prohlásil. Podle něj stejně nic nevyšetří, navíc slouží jen pro PR opozice. "Vláda si dělala PR při krizi poměrně dlouho," reagoval Bartoš v pořadu Napřímo.


Bartoš poukázal na analýzu jeho strany, která odhalila problematické firmy, od nichž stát pomůcky nakupoval. "Zjistili jsme různé problematické firmy, které sídlí například v Belize, nebo po jejich jednatelích jde Interpol. Řada firem měla falešné certifikáty," řekl Bartoš.

 

V pořadu se objevilo i vyjádření prezidenta Národního kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kaly. "Naše analýzy ukázaly rozdíly v položkách až 20násobné. Podstatné bude, zda to byl ojedinělý nákup, zda to bylo s dopravou nebo bez dopravy, jak se to distribuovalo a podobně," řekl.

 


Podle Kaly se například ochranné brýly kupovaly za 17 až 434 korun, respirátory FFP3 za 67 až 445 korun, ochranné štíty za 126 až 599 korun. Velké rozdíly byly třeba i u bezkontaktních teploměrů, kdy se nakupovaly za 660 až 1950 korun nebo u ventilátorů za 207 tisíc až 580 tisíc korun.

 

"Jak řekl pan prezident NKÚ, nemuselo se apriori stát něco špatného. U respirátorů byl skutečně první nákup za vyšší cenu, nebylo nic na trhu, nepřihlásily se nám stovky firem, které by nám nabízely respirátory. Byly jsme jediné ministerstvo, které nakupovalo. Museli jsme zajistit respirátory pro nemocnice a museli jsme vycházet z cen, které byly na trhu," vysvětlil Vojtěch.
 

TN.cz