TISKOVÁ KONFERENCE

Reprodukční číslo stouplo. Bez Prahy jsme ve stupni 4, řekl Dušek

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 20:41
27.11. 2020 11:03
Téma:

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na pravidelné páteční tiskové konferenci zhodnotil současný vývoj epidemie koronaviru v Česku. Situace se podle ministra hodně liší podle krajů, uvolňování ale bude probíhat celorepublikově. Rozhodne se v neděli.

Na tiskové konferenci s ministrem Blatným vystupil také šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, hlavní hygienička Jarmila Rážová a náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.

 

Podle Rážové bylo v posledním týdnu vytrasováno 84 % případů do 24 hodin. Zmínila, že se v posledních dnech podařilo zvýšit dovolatelnost. Lidé totiž hygienikům více zvedají telefon.

 

"Epidemie jasně brzdí, rozdíly mezi regiony jsou ale značné," uvedl Dušek. Pokles pandemie v posledních dnech není tak intenzivní jako dříve. "Zpomalování zpomaluje," řekl šéf ÚZIS.

 

Reprodukční číslo podle něj v posledních dnech mírně roste z preferovaných 0,7 na současných zhruba 0,89.

 

Dušek varoval, že jsou velké rozdíly mezi kraji. Pouze pět krajů se aspoň na jeden den dostalo do stupně tři a pouze Praha a Moravskoslezský kraj v něm jsou dlouhodobě.

 

Pokud by se do skóre PES nezapočítávala Praha, tak by celorepublikové skóre konzistentně 62, což je stupeň čtyři. Blatný ale zopakoval, že se rozhodně nebude rozvolňovat podle krajů. "Opatření musí být prováděna jednotně pro celou republiku," uvedl ministr. 

 

Podle Blatného je nyní prioritou obnovit odkladnou zdravotní péči.

 

Situace v České republice je nyní napjatá, protože plánované pondělní rozvolnění je stále nejisté. Obavy z něj má například premiér Andrej Babiš (ANO). "Situace stále není dobrá, je důležité rozvolňovat s rozmyslem,“ řekl Babiš ve čtvrtek.

 

Na záznam celé tiskové konference se podívejte ZDE:

TN.cz