Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

významné ocenění

Ministra Hermana si v Německu váží: Dostal velmi pretižní cenu!

Daniel Herman
Zdroj: Profimedia

Český ministr kultury Daniel Herman a předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt v pondělí dostali v německém městě Sulzbach-Rosenberg Uměleckou cenu česko-německého porozumění. Informovalo o tom české ministerstvo kultury.

Ministr kultury Daniel Herman se dočkal velmi prestižního ocenění za přínos při budování porozumění mezi Čechy a Němci. Stejné ocenění už v minulosti dostali i exministr zahraničí Jiří Dienstbier, spisovatel Pavel Kohout nebo bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker.

 

Ministr Herman se o cenu zasloužil zřejmě zejména kritizováním populismu, který některé osobnosti využívají k tomu, aby vzbuzovaly hrůzu z neexistujícího nepřítele.

 

 

"Je třeba zasadit se v rámci našeho sousedství a společně sdíleného evropského prostoru o to, aby nebyl evropský projekt míru a svobody ohrožen všudypřítomným populismem a krátkozrakými národními zájmy,“ prohlásil Herman.

 

Prestižní ocenění se uděluje od roku 1994, Herman si ho - stejně jako předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt - převzal v německém městě Sulzbach-Rosenberg. O laureátech rozhoduje několik německých a českých institucí jako ústecké Collegium Bohemicum nebo třeba mnichovský Spolek Adalberta Stiftera.

lud TN.cz