Jednání v Bruselu

Ministři chtějí zpovídat cestující z Číny. V ČR na virus testovali už 74 lidí

Koronavirus
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 13. 2. 2020
Téma:

Ministři zdravotnictví EU se v Bruselu sešli, aby projednali společný postup v boji proti novému koronaviru. Shodli se na společném nákupu ochranných roušek, diskutovali o kontrolách lidí přijíždějících do EU a také o možném přesunu výroby léků z Číny.

Mimořádné jednání svolalo chorvatské předsednictví Rady EU. Ministři zdravotnictví jednotlivých členských zemí se na něm shodli, že by Evropa měla postupovat jednotně a průběžně si vyměňovat informace o počtech a stavu případných nakažených virem Covid-19.

 

"Situaci, která se samozřejmě vyvíjí každým dnem, neustále mapujeme a vyhodnocujeme rizika pro občany. Z dnešního jednání jednoznačně vyplynulo, že ochrana občanů je prioritou pro všechny ministry zdravotnictví EU," uvedl český ministr Adam Vojtěch.

 

V Bruselu Vojtěch otevřel otázku udržitelnosti dodávek léků a zdravotnických technologií. Třetina léčiv se totiž v současnosti vyrábí v Číně, a odborníci se tak obávají, že budou výpadky léků ještě častější než dosud. Žádné konkrétní řešení ale ministři nenavrhli.

 

Plán se však připravuje alespoň pro společné nákupy zdravotnických prostředků. Hrozí totiž, že v EU nebude kvůli obrovské poptávce z asijských zemí dostatek roušek, repirátorů a dalších ochranných pomůcek. Evropská komise se tak chce ujistit, že všechny státy jich budou mít dostatek.

 

 

Německo pak doporučilo, aby státy kontrolovaly, odkud lidé z třetích zemí přijíždějí, a případně monitorovaly, s kým se daný člověk setkal a kdy i kde přesně v Číně byl. O tom se ale zatím nerozhodlo.

 

Na nový koronavirus do čtvrtečního rána zemřelo už 1369 lidí, nakažených je bezmála 15 tisíc. Nejvíce pacientů je stále v čínské provincii Chu-pej, ve čtvrtek ale ohlásilo první úmrtí také Japonsko. V Česku bylo na koronavirus testováno už 74 lidí, všechny byly negativní.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o šíření koronaviru:

 

TN.cz