Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kauza CzechTourism

Dostálová vysvětlovala policejní razii u sebe doma, Babiš jí věří

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová
Zdroj: Profimedia
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO)

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) odmítla tvrzení, že se jako náměstkyně na ministerstvu před třemi lety chovala nehospodárně při nákupu mediálního prostoru. Na konferenci Svazu měst a obcí uvedla, že kauza, kterou začala rozplétat policie v polovině listopadu, se týká nákupu reklamy v nejvýznamnějších vysílacích časech, například při hokejových mistrovstvích či motocyklových závodech. Podezřelé jsou smlouvy agentury CzechTourism za 38 milionů korun.

Dostálová vinu odmítá. Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že kauzu vysvětlila a má jeho podporu.

 

V soudním příkazu k domovní prohlídce, který ve středu citovala ČT, stojí, že Dostálová rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní, o výdajích agentury CzechTourism ve prospěch vyvolených osob zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup. Dostálová dnes řekla, že se snažila po problémech, které měli s nákupem reklamy její předchůdci, zamezit "leštění klik" a nastavila transparentní výběr. "Nehospodárnost to být nemůže," konstatovala s tím, že díky přístupu agentura nakoupila "za pár korun" v řádu několika milionů prostor pro reklamu v několikrát vyšším plnění.

 

Policisté ve druhé polovině listopadu kvůli kauze zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u Dostálové, odvezli její služební počítač.

 

 

Dostálová, která měla agenturu dříve na starosti jako náměstkyně pro regionální rozvoj, patří podle ČT mezi hlavní podezřelé. Dalšími jsou odvolaný ředitel odboru regionálního partnerství v CzechTourismu Aleš Pangrác a podnikatel, který se podílel na prezentaci závodů na okruhu v Mostě. O případném obvinění policisté rozhodnou v příštím roce, uvedla ČT. Mezi důkazy policie zařadila například výpisy z bankovních účtů.

 

Dostálová působila jako náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj od února 2014. Nejprve měla na starosti evropské fondy a operační programy, později se stala první náměstkyní pro regionální rozvoj. Ve funkci skončila po loňském zvolení do Sněmovny, ministryní je od prosince 2017.

 

 

Agentura se dostala do hledáčku policie už dříve, kvůli trestnímu oznámení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Z výsledků kontroly let 2012 až 2014 podle něj vyplynulo, že organizace v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů. Pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem. U soudu skončil bývalý ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová. Čelí obžalobě z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

 

Opozice žádá rezignaci ministryně. "Jménem ODS se ptám pana premiéra, zda v případě podezření na korupci v okolí ministryně není čas, aby jednal. A paní ministryně se ptám, zda to, co se děje, není důvod, aby zvážila své setrvání ve funkci," řekl předseda Petr Fiala na čtvrteční tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

 

 

Podle Fialy by dříve byla rezignace samozřejmost. "V době, kterou nazývá předseda vlády Palermem, se odstupovalo v případě mnohem menších podezření. Dnes jako by se nic nedělo," dodal šéf ODS.

 

Podívejte se na reportáž o policejní razii na ministerstvu pro místní rozvoj:

pan tn.cz / ČTK