odchod z vlády

Valachová kvůli fotbalové kauze končí! Premiér přijal její demisi

Téma:

Premiér Bohuslav Sobotka přijal demisi ministryně školství Kateřiny Valachové. Valachová svůj odchod z vlády oznámila kvůli dotační kauze v českém fotbalu před týdnem, až dodnes ale nebylo jasné, zda ji premiér opravdu odvolá. O to, aby Valachová zůstala v ministerském křesle, bojovala i Národní rada pro sport.

Ministryně školství Kateřina Valachová přesně před týdnem oznámila, že podává demisi. Až do dnešního dne ale nebylo jasné, zda ji premiér Bohuslav Sobotka přijme. To ale dnes udělal a Kateřina Valachová tak má před sebou posledních 15 dní v ministerském křesle.

 

"Premiér Sobotka akceptoval rozhodnutí ministryně školství Kateřiny Valachové podat demisi. Premiér Sobotka se chce setkat s možnými kandidáty na nového na nového ministra školství a do konce měsíce vybrat nového šéfa resortu," sdělil mluvčí vlády Martin Ayrer.

 

Valachová v čele resortu školství tedy končí. A to přesto, že ji podpořila Národní rada pro sport. "Paní ministryně doplatila na to, že se snažila ve financování sportu nastavit naprosto pevná a jasná pravidla. Národní rada mě jednohlasně pověřila k tomu, abych vyzval premiéra republiky, aby nepřijímal demisi paní ministryně," sdělil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

 

 

Ministryni toto gesto dojalo. "Vážím si podpory, která přichází nejen od Národní rady pro sport, ale i z učitelského prostředí, je to pro mě velká čest. Svoje rozhodnutí nemůžu změnit. Já jsem veřejně vyhlásila podání demise, držím slovo," sdělila Valachová.

 

Demisi ministryně musí ale akceptovat také prezident. "Pan prezident se s ministryní školství Kateřinou Valachovou setká po návratu z pracovní návštěvy Číny," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

 

Kateřina Valachová tak má teď napilno. Před svým odchodem chce například dotáhnout do konce rozpočet školství pro příští rok nebo kariérní řád učitelů. Tedy že by byli řazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající a podle toho také odměňováni.

Nikol Kudrnáčová/lud TN.cz