Muž mnoha tváří

Minulost Romana Prymuly: Vedl boj s koronavirem i fakultní nemocnici

Téma:

Romana Prymulu zná snad celé Česko. Málokdo už ale ví, že hlavní muž v boji s koronavirem v minulosti 7 let vedl fakultní nemocnici v Hradci Králové. Z funkce ho ale v roce 2016 odvolal tehdejší ministr zdravotnictví.

Jako lékař s vojenskou hodností plukovník se Roman Prymula v roce 2002 stal rektorem Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové. V letech 2004 až 2009 působil jako děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

 

"Já, když jsem byl děkan 1. lékařské fakulty, tak samozřejmě zde byla velká spolupráce mezi oběma fakultami v Hradci králové. Kolegu Prymulu i odborníci a kolegové, studenti, hodnotili pozitivně. Je to ve své lékařské odbornosti mezinárodně uznávaný renomovaný odborník," řekl přednosta 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

 

 

Mezi léty 2009 až 2016 řídil Roman Prymula fakultní nemocnici v Hradci Králové. Z funkce ho odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Důvodem bylo údajné napojení na firmu provádějící klinický výzkum, kterou vlastnila jeho dcera. Podle Němečka měl od společnosti inkasovat desítky milionů korun.

 

Kdyby nebylo pandemie, Roman Prymula by už možná dnes na ministerstvu nebyl. Měl v plánu v březnu odejít, protože nemá bezpečnostní prověrku, kterou jako náměstek mít musí.

 

 

"Český stát by ho velmi postrádal a v tu chvíli prověrka šla naprosto stranou. Navíc v momentě, kdy bezpečnostní prověrky nejsou vnímány jako automaticky jednoznačné a profesionální. Zkrátka pan Prymula není první, kdo má s prověrkou problém," prohlásil politolog Jan Kubáček.

 

Před pěti lety založil Prymula v areálu hradecké nemocnice centrum tradiční čínské medicíny, které fungovalo do roku 2019. Už v prosinci 2016 ale Prymula přiznal, že není zastáncem této medicíny, ale měla by podle něj jen doplňovat tu běžnou.

 

 

Co si o Romanu Prymulovi myslí obyvatelé Hradce Králové?

Související témata:
EK TN.cz