Napřímo

Kalousek: Finanční politika vlády není nic jiného než tunelování budoucnosti

Bára Divišová
Bára Divišová, Martin Klícha
1.7. 2020 13:06
Téma:

Jako by žádná krize vůbec nebyla - podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska je vláda absolutně odtržená od ekonomické reality. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 byl ve středu hostem moderátorky Báry Divišové v internetovém pořadu Napřímo na TN.cz. Podle něj není finanční politika vlády nic jiného než tunelování budoucnosti.

Podle Miroslava Kalouska se Česko řítí do dluhové pasti. Pokud se i v příštích letech bude hospodařit se stomiliardovými schodky, za pár let prý nebude nikdo, kdo by riskoval půjčit Česku peníze.


"To je ten problém, který nás čeká, i kdyby žádná krize nebyla. V roce 2030 začnou odcházet do důchodu silné ročníky," prohlásil Kalousek ve Sněmovně. "Za nimi jsou ročníky mnohem slabší, v jejichž silách to nebude všechno zaplatit, tohle ta vláda ví a přesto s tím neudělala za posledních šest let vůbec nic," dodal.


Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle svých slov při sestavování rozpočtu dělala, co mohla. "Já jsem šetřila jak v rozpočtu 19, tak v rozpočtu 20, budu i 21, ale desítky miliard tam nenaškrtám," řekla na plénu.

 

 

Podle Kalouska je navíc možné, že se schodek rozpočtu ještě může zvýšit. Vládě navíc podle něj koronavirová krize pomohla, plánovaný schodek by ale dle jeho slov nemohla udržet, teď to bude moci svést na koronavirus.

 

Všechny firmy teď musí šetřit, aby přežily, Kalouskovi vadí, že vláda u sebe takto nepostupuje a nešetří, což považuje za aroganci. Také se obává, že vláda nestihne proinvestovat to, co slíbila. Slíbená částka může být podle něj marketingový tah.

 

 

Řeč se stočila i na to, že je Česko podle Kalouska sociálně štědrý stát. "Systém sociálních dávek nesmí nabízet alternativu ke slovu práce," uvedl Kalousek s tím, že je třeba systém změnit.

 

Stejně je tomu podle něj s důchodovou reformou, k té je také potřeba přistoupit a rozložit ji do času, jinak hrozí, že celé břemeno potáhne jedna generace. Kardinální podle něj je, kde na to vezmeme, protože na to sociální pojištění slabších ročníků nebude stačit.

 

"Já se obávám, že vůbec finanční politika vlády v tuhle chvíli není nic jiného než tunelování budoucnosti a po nás potopa," zaznělo během rozhovoru.

 Na reportáž TV Nova se podívejte ZDE:

drz TN.cz