ztracené miliardy

Mise Zuma selhala, přísně tajný náklad se ztratil ve vesmíru

Raketa Falcon 9 v rámci mise Zuma
Zdroj: facebook, SpaceX
Téma:

Utajovaný armádní náklad s kódovým označením Zuma včera odstartoval na palubě lodi Falcon 9, vše vypadalo úspěšně, první stupeň pohodlně přistál. Z vesmíru ale přišla velmi špatná zpráva, respektive nepřišla žádná.

První letošní start rakety Falcon 9 byl podle společnosti SpaceX úspěšný, na oběžnou dráhu byl vynesen přísně utajovaný náklad vlády Spojených států amerických. Objevily se ale zprávy, že tajná mise s označením Zuma selhala.

 

Nespecifikovaný satelit postavený firmou Northrop Grumman byl zatím podle Elona Muska nejdůležitějším nákladem, který společnost SpaceX dostávala do vesmíru. Celý projekt provázely tajnosti, proto společnost ani nenabídla záběr na druhý stupeň rakety.

 

První stupeň se úspěšně oddělil a přistál, společnost v přenosu oznámila, že druhý stupeň dosáhl nízké orbity. V pondělí se ale začaly objevovat informace, že projekt Zuma byl neúspěšný, uvádí portál Arstechnika.

 

Kvůli utajení ale stále nejsou známé konkrétní informace. Podle CNBC se náklad s velkou pravděpodobností neoddělil od druhého stupně a obojí shořelo v atmosféře. Druhou možností je, že se satelit na oběžnou dráhu dostal, od druhého stupně se oddělil, ale se Zemí nekomunikuje.

 

Prozatím ale selhání mise nebylo potvrzeno, společnost SpaceX oznámila, že raketa fungovala během startu, jak měla. Northrop Grumman odmítla situaci komentovat a ani armáda Spojených států amerických nenabídla žádné vysvětlení.

 

 

Zatím není jasné, na čí straně by byla chyba. Podle portálu Arstechnika nejspíš společnost SpaceX splnila všechny své povinnosti a chyba nastala až se samotným satelitem společnosti Northrop Grumman.

 

Na start rakety Falcon 9 s tajným nákladem se můžete podívat zde:

klma TN.cz