plné rezervace

Místa na dovolené v Česku docházejí. Některé kempy už teď mají plno

Filip Pultar
Filip Pultar, Vladimír Hoť
Aktualizováno 20:59
16.5. 2021 20:55
Téma:

I letos bude většina Čechů zřejmě trávit letní dovolenou v tuzemsku. Rezervační knihy ubytovacích zařízení se postupně plní. A to hlavně v atraktivních lokalitách na jihu Čech a Moravy - a také na horách. To velká města zřejmě i letos doplatí na chybějící zahraniční turisty.

Ubytovací zařízení mohou znovu od 24. května fungovat bez omezení. Jakmile vláda tuto informaci zveřejnila, začaly přicházet rezervace. "Co se týká pevných chat, tak máme sezónu prakticky naplněnou," potvrzuje Žaneta Riskońová z kempu Stříbrný rybník.

 

"Chaty a kempy jsou kolem 60 procent, hotely kolem 30 procent," upozorňuje ředitel agentury CzechTourism Jan Herget na rychle se plnící kapacity. 

 

Anketa

Zarezervovali jste si letos dovolenou v Česku?

Hlasovalo 39 lidí.

 

"Během týdne až 14 dnů se kapacity vyprodají, to znamená, že jižní Čechy budou na léto opět vybookované," varuje Jaromír Polášek z Jihočeské centrály cestovního ruchu. Jenže to se bavíme o regionech, kde je největším lákadlem příroda. Hoteliéři na jihu Čech, v Krkonoších a na Jihu Moravy si jsou vědomi, že jim podnikání po měsících nulových zisků budou zachraňovat hlavně Češi.

 

 

Jásot rozhodně nezaznívá ze všech koutů republiky. Zisky od cizinců totiž budou letos znovu minimální. A jejich hlavní cíle - Praha, Karlovy Vary nebo Český Krumlov - tak zažijí další klidné léto. "Pokud bychom se koukli na hotely a Prahu, tak tam jsou čísla neúprosná, je to pět procent rezervací," říká Herget.

 

Ztráty budou vinou omezeného cestovního ruchu i v navázaných službách. Když loni pivovary vydaly statistiku, že se vypilo nejméně piva za posledních 60 let, nikdo nevěřil, že se to může opakovat. Podle Martiny Ferencové z Českého svazu pivovarů a sladoven se vyrobilo o 1,5 milionu hektolitrů méně piva než rok předtím, to je jako by nevyráběl jeden velký pivovar. 

 

A letos to zřejmě nebude o moc lepší. Za normální situace cestovní ruch zaměstnával 240 tisíc lidí a turisté tu utratili 300 miliard ročně. S takovým objemem peněz letos nikdo nepočítá. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
lud TN.cz