diplomatický spor

Místo 15 let trest smrti. Čína se mstí za Huawei, tvrdí Kanada

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou
Zdroj: Profimedia
Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou
Téma:

Kanaďan Robert Lloyd Schellenberg měl pašovat drogy. Čtyři roky už pobývá v jednom z čínských nápravných zařízení, najednou mu však tamní justice změnila trest z patnácti let za mřížemi na trest smrti. Kanada to označila za pomstu za kauzu se značkou Huawei.

Původně byl šestatřicetiletý Kanaďan v Číně odsouzen na 15 let nepodmíněně. To ale nyní odvolací soud označil za příliš mírný trest. Následně rozhodl o trestu smrti. Schellenberg byl součástí drogového kartelu a měl se podílet na pašování metamfetaminu z přístavního města Dalian. Čína má protidrogovou politiku s nulovou tolerancí.

 

Jenže podle kanadských politických představitelů načasování soudního řízení až příliš okatě navazuje na kauzu, která hýbala světovou diplomatickou scénou v minulých týdnech. Peking chce údajně použít případ kanadského pašeráka, aby vyvinul tlak na Kanadu, potažmo USA.

 

Podle webu washingtonpost.com kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí vyjádřil velké obavy, že celá věc je pomsta za kauzu se zatčením finanční ředitelky čínské firmy Huawei. "Máme strach, že Čína uplatňuje trest smrti zcela libovolně," řekl premiér novinářům v Ottawě. To, že by politická situace ovlivnila soud s Schellenbergem, Čína rezolutně popřela.

 

Kanada s Čínou řeší vyhrocený diplomatický spor ohledně finanční šéfky čínské firmy Huawei. Meng Wan-čou byla 1. prosince zadržena ve Vancouveru, byla obviněna z údajného porušení sankcí vůči Íránu. Nakonec byla propuštěna na kauci 10 milionů kanadských dolarů, tedy asi 170 milionu korun.

 

 

Kanadské ministerstvo zahraničí aktualizovalo své rady pro cestování do Číny. Nyní informace uvedené na oficiálních stránkách ministerstva zahrnují varování o čínském "svévolném prosazování zákonů“.

mj TN.cz