Zvířecí nalezenci

Žena přinesla strážníkům maličkého srnečka. Udělala to nejhorší, co mohla

Kolouch
Zdroj: Městská policie Pardubice
Koloucha žena zanesla na služebnu MP Pardubice.
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
4.7. 2020 5:31
Téma:

Během výletů do přírody můžete čas od času narazit na mládě, která se zdá zcela opuštěné. Může jít o koloucha či srnce, ptáčka nebo divoké prase. Ne vždycky je ale správným krokem vzít osamělého tvorečka do civilizace. Víte, kdy je lidská pomoc potřebná, a kdy naopak škodí?

V případě například srnců či kolouchů je prvním špatným krokem na ně sáhnout. Ačkoli se zvíře může zdát opuštěné, pokud není viditelně zraněné, je třeba se od něj vzdálit a nechat ho být. Mládě poznamenané lidským pachem už totiž jeho matka nepřijme.

 

"Jedna paní nám na služebnu donesla zcela zdravé srnčí mládě. Našla ho v lese, zdálo se jí opuštěné, a tak ho vzala, odnesla s sebou a způsobila tím rodinnou tragédii. Srna už své mládě takto zpět nikdy nepřijme. Koloucha jsme tedy museli předat do záchranné stanice," popsali na sociálních sítích pardubičtí policisté.

 

 

Podobné situace se podle odborníků opakují každý rok. Pokaždé se také najde někdo, kdo v dobré víře a snaze pomoci nechtěně způsobí, že zdravé mládě dožije svůj život na záchranné stanici. Řada z nich totiž prý návrat do přírody nezvládne.

 

Obecně platí, že člověk by měl zasáhnout pouze v případě, že je zvíře viditelně zraněné. I tehdy by ale měl zkontaktovat příslušné odborníky, například záchrannou stanici, případně policii.

 

 

V případě nalezeného ptáčka je lidský dotek výjimečně povolen – ptáci totiž prakticky nemají čich a "člověčina" jim tak nebrání v návratu k mláďatům. I v případě ptáků je ale třeba zvážit, zda je pomoc nutná.

 

 

Osobní dojem, že je mláděti smutno a je opuštěné, bývá podle odborníků často klamný. Rozhodujícím prvkem by v tomto případě mělo být zranění – pokud nějaké vidíte, pomozte. Pokud se zvíře zdá zdravé, ale například jen "vyjukané", raději ustupte. V takovém případě člověk nejvíc pomůže tím, když vyklidí prostor.

TN.cz