Šikovné slovenské ručičky

Místo půl milionu dva tisíce! Slováci vyvinuli levný plicní ventilátor

Mladí Slováci vynalezli plicní ventilátor za 80 euro - 3
Zdroj: Profimedia
Mladí Slováci vynalezli plicní ventilátor za 80 euro
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 28. 3. 2020
Téma:

U vážného průběhu onemocnění Covid-19 hraje klíčovou roli umělá plicní ventilace. V Itálii se ukázalo, že nemocnice mají ventilátorů kritický nedostatek. S možným řešením teď přišli tři mladí Slováci. Jejich přístroj nestojí statisíce jako normální jednotka umělé plicní ventilace. Výrobní cena je 80 euro, tedy v přepočtu 2 184 korun!

Nejméně půl milionu stojí jednotka pro umělou plicní ventilaci. Čeští inženýři kolem týmu z ČVUT tento týden přišli s náhradním modelem pro pacienty s Covid-19, který vyjde zhruba na pětinu. Peníze na prvních 100 modelů vybrali ve veřejné sbírce. Ještě s výraznějším snížením ceny přišli teď tři mladí Slováci.

 

Bratři Samuel a Daniel Furkovi, kteří působí jako doktorandi na Kateře fyzikální a teoretické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, medik z lékařské fakulty stejné univerzity Dalibor Gallik a primář Oddělení ambulantní chemoterapie Národního onkologického ústavu Patrik Palacka vymysleli přístroj, jehož výrobní cena je 80 euro – tedy 2 184 korun.

 

"Námi vyvinutá jednoduchá náhrada umělé plicní ventilace představuje alternativu, kterou bude možné použít, když už v nemocnicích nebude dostupný žádný standardní přístroj," uvedli podle agentury TASR vynálezci.

 

Na zařízení pracovali necelý měsíc. Za tři týdny měli tři různé prototypy. Finální model už otestovali v šestihodinovém provozu. Simulované zatížení potvrdilo, že je zařízení pojmenované Q-vent schopné nasazení.

 

 

Teď model čekají zkoušky v reálném prostředí. "Po těchto testech věříme, že se nám podaří naše zařízení na základě klinického pozorování vylepšit a poznatky zužitkujeme v nové generaci zařízení. Zároveň sestavujeme pracovní skupinu, která zařízení pomůže nasadit v Itálii a ve Španělsku," dodali vynálezci.

 

Věří, že jejich vynález pomůže zachraňovat životy. Mohli by vyrobit až 15 plicních ventilátorů za den.
 

GALERIE: Slovenský plicní ventilátor za 80 euro

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Mladí Slováci vynalezli plicní ventilátor za 80 euro - 4

TN.cz