video pěnová nadílka

Městečko pokryla podivná bílá hmota! Sníh to ale nebyl! GALERIE

Téma:

Místo sněhu se ulicemi francouzského Penmarku prohání našedlá lepkavá hmota. Pobřežní městečko čelí obrovskému množství pěny z oceánu. Bouře Imogen, která se s obrovskou silou přehnala přes jih Británie, zasáhla i část Francie a i zde způsobila spoustu škod.

I když pěna nepředstavuje výrazné ohrožení lidského zdraví, velice znepříjemnila život místním obyvatelům. Silný vítr ji rozfoukal hluboko do města a zaplavil ulice našedlou lepkavou hmotou. Pěna vzniká díky silnému větru a vlnám, které rozvíří organické částečky v moři, jako jsou mrtvé řasy, rozpuštěné soli, proteiny a další kousky organické i umělé hmoty.

 

Pro každé pobřeží platí jiné podmínky pro tvorbu mořské pěny, klasickým příkladem jsou mrtvé mořské řasy, které jsou vyplavené na pobřeží. Pěna se tvoří tam, kde se řasy střetávají s příbojem.

 

 

„Většina druhů mořské pěny je pro člověka neškodná a její tvorba obvykle ukazuje na funkční oceánský ekosystém,“ uvádí Americká národní agentura pro sledování oceánů a pobřeží (NOAA).

 

GALERIE: Pěnová nadílka v Penmarku

1
/
5
Zdroj: Twitter
Mořská pěna v Penmarku

 

Určité nebezpečí může vzniknout, když se pěna tvoří s pomocí řas, které obsahují pro člověka nebezpečný toxin. Díky praskajícím bublinám vzniká aerosol, který pak snadno zasáhne oči a dýchací cesty. Příkladem takového organismu je řasa s názvem Karenia brevis, která se vyskytuje především na pobřeží Mexika, Floridy a Texasu.

 

 

I když většině obyvatel francouzského přístavního městečka pěna ztrpčuje život a bude se uklízet velice dlouho, dětem to rozhodně nebrání v tom, aby si pěnovou nadílku pořádně užily.
 

Související témata:
klma TN.cz