Zasedání Sněmovny

Místo stravenek peníze, dražší cigarety. Poslanci podpořili balíček

Petr Zelený
Petr Zelený, Jan Houška
7.7. 2020 19:54
Téma:

V úterý se znovu sešli poslanci. Na schůzi, která odstartovala ve dvě hodiny odpoledne, měli hned několik zajímavých bodů - mimo jiné debatovali o novinkách v systému stravenek, zdražování cigaret či takzvaném zákonu o skutečných majitelích.

Poslanci podpořili zásadní změnu v systému stravenek. Počítá s ní vládní daňový balíček, podle kterého by měla nově přibýt možnost vyplácet lidem příspěvek na jídlo přímo v penězích. Stávající systém nicméně má zůstat zachovaný.

 

Lidé budou moci dostávat místo stravenek přímo peníze, uleví to především restauracím, které aktuálně odvádějí ze stravenek provizi. Hospodám i zaměstnavatelům by také měla ubýt administrativa.

 

 

Vládní daňový balíček schválený ministry na konci června počítá také s postupným zvedáním daně z tabákových výrobků. Kabinet to zdůvodnil bojem se závislostí na kouření, pro milovníky tabáku to ovšem bude s největší pravděpodobností znamenat, že při nákupu sáhnou hlouběji do peněženek

 

Přikázana k projednání garančnímu výboru byla také sporná předloha o evidenci skutečných majitelů. Tu dlouhodobě kritizují opoziční politici, podle nichž jde norma na ruku premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ten výtky odmítá.

 

Sněmovnou prošel v prvním čtení také zákon o náhradním výživném. Stát by dle něj měl zavést platbu alimentů až 3000 korun, v případě že jeden z rodičů na dítě nepřispivá.

 

 

Na programu schůze byl zákon o prověřování zahraničních investic, který by měl zamezit tomu, aby klíčové české firmy skončily v rukou rizikových investorů z ciziny.

 

Jednání Sněmovny bylo přerušeno do zítřeší deváté hodiny ranní, kdy se bude v diskutování pokračovat. 

 

Připomeňte si nedávné jednání Sněmovny o rekordním schodku rozpočtu:

 

TN.cz