Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jak ho děláte vy?

Mistrovství bramborových salátů má vítěze! Tady je RECEPT

Mistrovství ČR v přípravě bramborového salátu
Zdroj: oficiální zdroj
Mistrovství ČR v přípravě bramborového salátu

Ve středočeském Mratíně se o víkendu konal jedenáctý ročník soutěže známé jako Mistrovství ČR v přípravě bramborového salátu. Letos se vyhledávané kulinářské soutěže účastnilo rekordní množství týmů, překvapením byla například speciální odrůda fialových brambor.

"Vsadili jsme na tradiční recepturu vylepšenou opečenou slaninou. Brambory jsme vařili ve vývaru z cibule, zeleniny a divokého koření. Teprve poté jsme brambory oloupali ze slupky a dali do okurkového láku,” prozradil kapitán týmu Tomáš Rybín. “Trik je v tom, že po uvaření brambory šokujete chladným okurkovým lákem a do salátu přidáte trochu nastrouhaných brambor zakapaných citronem, to salátu přidá příjemnou kyselost,” dodal kapitán Rybín reprezentující Střední odborné učiliště gastronomie a služeb Poděbrady.

 

Mistrovství se účastnilo 23 týmů, zhruba polovina z nich byly týmy juniorské. V kategorii senior kuchařů obsadil první místo již tradičně jesenický farmář Martin Pánek, který vyhrál již pošesté.

 

“Celá porota se na vítězném salátu shodla, klasika je klasika. To pro nás bylo poměrně zásadní vodítko. U nás doma má salát na starosti maminka, připravuje bramborový salát podle vídeňské receptury,” prozradila herečka Markéta Hrubešová, která se letos ujala postu předsedkyně poroty.

 

 

“Letošní ročník byl hodně ve znamení návratu k tradiční receptuře, na druhé straně jsme viděli i novinky jako speciální odrůdu fialově zbarvených brambor,” líčí ředitelka mistrovství Alena Syslová.

 

Receptura vítězného salátu:
1500 g brambor
400 g zeleniny (mrkev, celer, petržel)
50 g slaniny
4 ks vajec
100 ml zakysanky
200 g kyselé okurky
50 g jarní cibulky
150 g hořčice
200 g jablek


ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepší bramborové saláty! Pro začátečníky i pokročilé
Dietní vánoční menu: Pochutnejte si bez kalorií!

hru TN.cz