Chlupáč z Beskyd

Mladá medvědice se přemístila do Hukvald. Podařilo se ji natočit

Téma:

Mladou medvědici, kterou začátkem týdne ochránci očipovali, se o víkendu podařilo natočit. A to pod Palkovickými hůrkami na Frýdecko-Místecku. Oblast je navíc vyhledávaným turistickým cílem. Úřady proto vyzývají tamní občany i všechny, kdo se na místo chystají, aby byli opatrní.

Medvědici se podařilo natočit v sobotu u obce Hukvaldy na Frýdecko-Místecku. Autorka videa byla překvapená. Obec už před pohybem medvědice varovala na svém Facebooku.

 

"Prosíme o zvýšenou opatrnost a zabezpečení majetku, případně vašich hospodářských zvířat a včelstev. Prosíme také o shovívavost vůči zvířeti." napsali na sociální síť.

 

 

Medvědici se podařilo odchytit začátkem tohoto týdne. Ochranáři ji uspali a následně jí nasadili obojek. Pomocí toho sledují, kde se pohybuje. "Vysílá signál satelitu, stejně jak váš chytrý telefon," vysvětlil František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

 

 

"Informovali jsme občany, aby zvýšili opatrnost při chůzi v obci a v lese a zabezpečili si zvířata v okolí," řekl starosta Řeky Tomáš Tomeczek.

 

Když už se s metrákovým chlupáčem v lese potkáte, je podle odborníků důležité zachovat klidnou hlavu a především se nesnažit medvěda vyfotit. Medvěd dělá největší starosti farmářům a chovatelům včel. Právě úly si vyhlédl v posledních dnech už nejméně třikrát. Naposledy v Krásné pod Lysou horou.

 

 

Ochranáři i díky telemetrickému obojku zjišťují, jestli se v Beskydech pohybuje pouze tato mladá medvědice, nebo jich žije v lesích více.


Připomeńte si reportáž o odchytu medvědice na Lysé hoře:

pan, Vladimír Hoť TN.cz