ochrana přírody

Mláďata zvířat se letos začala rodit brzy, záchranné stanice jsou plné

Téma:

Záchranné stanice pro ohrožené živočichy mají teď hodně napilno. Některé už nemají pro zvířata ani volné místo. Mláďata se letos v přírodě začala rodit dřív. Více než 50 jich stačila zachránit od začátku roku například jen stanice v Rokycanech.

Malá liška se má čile k světu. Přitom nechybělo moc a mohla přijít o život. Lidé ji našli opuštěnou u silnice blízko Domažlic. Záhy pochopili, že se sami o ni postarat nesvedou. A lišku předali do péče provozovateli rokycanské záchranné stanice.

 

"Mohlo dojít k tomu, že máma uhynula na silnici. Protože to mládě bylo v podstatě hodně zubožené. A nebo máma mohla stěhovat liščata do nějaké bezpečnější nory nebo nějakého místa a zapomněla," uvedl provozovatel stanice Pavel Moulis.

 

Mláďat tam je požehnaně. Třeba sourozenci kuny skalní. Dělali neplechu kdesi v domě a ničili fasádu. Možná už se po pár týdnech přikrmování vrátí do svého přirozeného prostředí. Filozofie záchranné stanice je jasná - příliš mláďata nerozmazlovat, umět se s nimi včas rozloučit a pustit je na svobodu.

 

 

V útulku si zvlášť považují 10leté dámy. Samice káněte lesního dokázala odchovat bezpočet mláďat. Teď právě adoptovala malou poštolku. Ta vypadla z hnízda.

 

Některá mláďata jsou bohužel zdravotně handicapovaná a budou trvale odkázaná na pomoc lidí.
 

František Nyklas/klma tn.cz / TV Nova