Nemocnice ve Frýdlantu

Tomáš (15) šel na laparoskopii. Skončil s otravou krve

Téma:

Mezi devíti pacienty, kteří mají otravu krve po operačním zákroku v nemocnici ve Frýdlantu v Čechách, patří i teprve 15ti letý chlapec, který šel původně do nemocnice jen na laparoskopickou operaci kolene a skončil po sepsi organismu na libereckém ARu. Podle lékařů jsou jeho testy stále špatné a domů se jen tak nepodívá.

Do liberecké nemocnice začali ve středu večer převážet pacienty s otravou krve. Mezi nimi je i Tomáš, mladý brankář frýdlantského fotbalového klubu.

 

Tomáš se před nástupem do frýdlantské nemocnice těšil, že hned po operaci menisku půjde domů a brzy zase vyběhne na fotbalový trávník.

 

"Jsem se probudil a nebylo mi vůbec dobře. Bolela mě hrozně hlava. Motala se mi. Klepal jsem se hodně. Jenom mi řekli, že mi něco našli na játrech a na ledvinách," řekl Tomáš Szappanos, pacient po operaci kolene. 

 

 

 

"Je drobné zlepšení pacientů, ale nicméně nadále musí zůstat v režimu intenzívní péče. Ani možnost nějakého superrychlého zlepšení být nemůže. Přetrvávají pořád hodnoty, které nejsou v normálním rozmezí," Dušan Morman, primář ARO z Krajské nemocnice v Liberci.

 

Nemocnice zatím stále neví, o jaký kmen bakterie vylučující prudce jedovatý toxin, se jedná. A prý se to ani nemusí podařit zjistit. Výsledky z mikrobiologie zatím nejsou - a jestli vůbec budou - tak v pondělí.

 

"Čekáme na výsledky. Zvláště u starších lidí nebo u lidí, kteří jsou postižení chronickými onemocněními může mít tato situace dopad třeba na krátkodobou paměť atd," dodal Morman.

 

Ministerstvo zdravotnictví řeklo, že jednou z pravděpodobných příčin se jeví kontaminace či závadné složení použitého anestetika.

 

"Ve spolupráci s policií ČR se vytipovala ještě jedna látka, která by mohla být příčinou toho stavu, která se používá k premedikaci - látka Propofol. Ty výsledky testů by měly být v odpoledních hodinách," řekl Roman Prymula, náměstek pro zdravotní péči z Ministerstva zdravotnictví ČR. 

reg TN.cz