Historický úspěch

Mladík přišel o tvář i ruce. Lékařům se poprvé povedlo transplantovat obojí

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 19:06
4.2. 2021 18:49
Téma:

Popálený 22letý muž z amerického New Jersey dostal druhou šanci. Před dvěma lety ho oheň připravil o tvář, museli mu amputovat také prsty. Šikovným lékařům se vůbec poprvé podařilo dát mu nový obličej a zároveň ruce. Teď se raduje, že se vrátí do normálního života.

Joe DiMeo se před dvěma lety vracel z noční a usnul za volantem. Auto po nárazu začalo hořet a tehdy teprve 20letý muž přišel v ohnivém pekle o tvář a konečky všech prstů.

 

Může být ale rád, že vůbec přežil, píše portál The Week. DiMeo byl dva a půl měsíce v kómatu, když se probudil, najednou neměl víčka, rty ani prsty. Zůstal upoután na lůžko a teprve po roce požádal o zařazení na seznam žadatelů o transplantaci.

 

Da dárce čekal dlouhých 10 měsíců, jejich počet totiž výrazně seškrtala koronavirová pandemie. V srpnu 2020 ho přijali do transplantačního centra NYU Langone v New Yorku. Tamější chirurgové umějí zázraky. DiMeo dostal nový obličej a ruce jako první na světě.

 

 

V nemocnici byl čtyři měsíce, během kterých podstoupil desítky operací. Tento týden lékaři poces úspěšně dokončili a 22letý Joe se ukázal novinářům s transplantovanou tváří a prsty.

 

"Na konci tunelu vždycky vysvitne světlo. Nikdy to nezvdávejte," nechal se slyšet DiMeo. Ten se teď nemůže dočkat, až po dvou letech naskočí zase zpátky do normálního života. 

TN.cz