Historický úspěch

Mladík přišel o tvář i ruce. Lékařům se poprvé povedlo transplantovat obojí

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 19:06
4.2. 2021 18:49
Téma:

Popálený 22letý muž z amerického New Jersey dostal druhou šanci. Před dvěma lety ho oheň připravil o tvář, museli mu amputovat také prsty. Šikovným lékařům se vůbec poprvé podařilo dát mu nový obličej a zároveň ruce. Teď se raduje, že se vrátí do normálního života.

Joe DiMeo se před dvěma lety vracel z noční a usnul za volantem. Auto po nárazu začalo hořet a tehdy teprve 20letý muž přišel v ohnivém pekle o tvář a konečky všech prstů.

 

Může být ale rád, že vůbec přežil, píše portál The Week. DiMeo byl dva a půl měsíce v kómatu, když se probudil, najednou neměl víčka, rty ani prsty. Zůstal upoután na lůžko a teprve po roce požádal o zařazení na seznam žadatelů o transplantaci.

 

Da dárce čekal dlouhých 10 měsíců, jejich počet totiž výrazně seškrtala koronavirová pandemie. V srpnu 2020 ho přijali do transplantačního centra NYU Langone v New Yorku. Tamější chirurgové umějí zázraky. DiMeo dostal nový obličej a ruce jako první na světě.

 

 

V nemocnici byl čtyři měsíce, během kterých podstoupil desítky operací. Tento týden lékaři poces úspěšně dokončili a 22letý Joe se ukázal novinářům s transplantovanou tváří a prsty.

 

"Na konci tunelu vždycky vysvitne světlo. Nikdy to nezvdávejte," nechal se slyšet DiMeo. Ten se teď nemůže dočkat, až po dvou letech naskočí zase zpátky do normálního života. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz