Neměl žádnou nemoc

Mladík prodělal Covid-19 před 12 týdny, příznaky má dál! Popsal jaké

Callum O
Zdroj: Callum O'Dwyer
Callum O'Dwyer se svěřil se svým příběhem
Téma:

Ani po 12 týdnech od doby, kdy se u 28letého Brita projevily příznaky nemoci Covid-19, se necítí o mnoho lépe. Dříve přitom neměl Callum O'Dwyer žádné zdravotní potíže, teď se ale ani o sebe nedokáže sám postarat a musel se nastěhovat k rodičům.

Callum byl zdravý, mladý muž, který netrpěl žádnou závažnou nemocí. Poté, co se nakazil koronavirem, se mu ale život převrátil naruby. První příznaky se u něj projevily už před 12 týdny, mladík se ale z onemocnění Covid-19 stále zotavuje. Jeho příběh přinesl portál BBC.

 

Nemoc o sobě u Calluma dala vědět 23. března, jen několik hodin předtím, než skotská premiérka Nicola Sturgeonová vyhlásila karanténní opatření. Zrovna si prý vyzvedl potřebné věci z kanceláře, aby mohl začít pracovat z domova, když si uvědomil, že s ním něco není v pořádku.

 

"Cítil jsem se opravdu unavený, pak přišla nevolnost a potom se hodinu po hodině, skoro jako na adventním kalendáři přidávaly další symptomy," popsal Skot pro BBC. Deset dní téměř nemohl vstát z postele a cítil se, jako by měl opravdu špatnou chřipku. Proto usoudil, že jde zřejmě o Covid-19.

 

 

Dvakrát musel Callum dokonce zavolat záchranku, protože nemohl dýchat. Po dvou týdnech většina příznaků odezněla, rychlé zadýchávání, unavenost a slabost celého těla ale přetrvaly. Podle lékaře jde o postvirální fázi, kdy se organismus stále zotavuje.

 

"Ležel jsem šest až osm hodin denně v posteli a měl jsem problém uzvednout některé věci. Jsem 28letý muž a nedávno jsem běhal závody. Nedokázal jsem ale zvednout litrovou lahev s vodou," uvedl Brit s tím, že si energii nechával na potřebné činnosti - mytí nádobí nebo praní.

 

Calluma prý ale vyčerpávalo i telefonování, kdykoliv promluvil, zabolely ho břišní svaly. Po negativním testu se proto rozhodl nastěhovat k rodičům, kteří se o něj mohli postarat a vytáhnout ho z deprese a osamělosti. To se podařilo, ani po 12 týdnech se ale nemůže přepínat.

 

 

"Je to velmi frustrující. V současnosti nejsem nezávislý a nemůžu pracovat, což je pro mě hodně těžké. Když se mluví o Covidu, zní to jako otázka života, nebo smrti, ale nikdo nezmíní, že může lidi postihnout na několik měsíců. Myslím, že bychom měli začít tyto lidi podporovat," zakončil Callum.

 

Podobnou zkušenost má také lékařka Geraldine McGroarty. Krátce po propuštění z nemocnice se prý začala cítit lépe, poté se ale vše znovu zhoršilo. "Posledních pár týdnů to byl opravdu boj. Hlavně kvůli únavě. Mám hrozně málo energie a špatně formuji myšlenky a s někým mluvím," přiblížila.


Koronavirus s námi bude hodně dlouho, tvrdí lékař. Podívejte se na jeho vyjádření:

epa TN.cz