platíme majlant

Mládkovi zlomily vaz! Tohle dělá pro zlevnění tarifů jeho nástupce!

Chytrý telefon
Zdroj: profimedia.cz
Ilustrační foto

Mobilní tarify se staly v Česku v poslední době jedním z velkých politických témat. Češi už jsou pořádně naštvaní – nechápou, proč mají za horší služby platit více peněz, než lidé v okolních státech. Zeptali jsme se tedy na Ministerstvu průmyslu a obchodu, co dělá nový ministr Jiří Havlíček pro to, aby byly tarify v Česku na stejné úrovni jako v okolních státech.

Téma mobilních tarifů v poslední době v Česku řeší skoro každý. Lidé jsou nespokojení s tím, že za malé objemy dat platí mnohem více peněz než naši sousedé v ostatních zemích Evropy.

 

Anketa

Dělají podle vás politici dost pro to, aby byly mobilní tarify levnější?

Hlasovalo 11647 lidí.

 

Olej do ohně tento týden ještě přilil ministr financí Andrej Babiš, který se pochlubil, jak výhodné a levné tarify domluvil pro zaměstnance. Odezva lidí byla rychlá – všichni začali ministra financí a telefonickou společnost bombardovat otázkami, kde si mohou stejně výhodná data objednat. Samozřejmě nemohou nikde.

 

 

A proto se redaktoři TN.cz zeptali na ministerstvu průmyslu a obchodu, které se touto problematickou zabývá, na to, co dělá nový ministr Jiří Havlíček pro to, aby měli Češi levnější mobilní data jako zbytek Evropy. Na otázky odpovídal mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

 

Jaká je současná situace ohledně poklesu cen dat u mobilních operátorů? Probíhají nějaká jednání s operátory?

Z veřejných zdrojů je patrné, že operátoři aktualizují své nabídky v oblasti mobilních dat. Jednání s operátory se uskutečnila na úrovni předsedy vlády a nejvyššího vedení jednotlivých operátorů. V současnosti se touto problematikou zabývají rovněž regulační orgány, tj. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Český telekomunikační úřad, které provádějí relevantní analýzy a šetření situace na českém trhu.

 

Připravují se nějaké legislativní změny, které by zaručily snížení cen dat pro české občany?

Český trh elektronických komunikací je plně liberalizován, nelze zákonem stanovit konkrétní ceny. Regulaci trhu uplatňují výše zmínění regulátoři. Novela zákona o elektronických komunikacích, která je před druhým čtením v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, vytváří prostor pro zvýšení konkurence na trhu a tedy i tlak na operátory ve vztahu k zákazníkům.

 

 

Dá se už teď říct, kdy konkrétně budou v Česku data výrazně levnější (např. na úrovni sousedních zemí)?

Připravovaná novela zákona o elektronických komunikacích (sněmovní tisk 1053) posílí práva spotřebitelů mimo jiné i tím, že spotřebitelům umožní snadnější přechod k jinému operátorovi, který mu nabídne kvalitnější služby nebo nižší ceny. Tato skutečnost zvýší konkurenční prostředí a předpokládáme, že vyvolá tlak na snížení cen.

 

Co konkrétně pro to dělá nový ministr Jiří Havlíček?

Pan ministr se osobně velmi výrazně zasazuje o to, aby novela zákona o elektronických komunikacích byla přijata co nejdříve a aby doznala v průběhu legislativního procesu co nejméně změn především v pasážích zvyšujících práva a ochranu spotřebitelů.

 

 

Co pro to případně plánuje dělat v budoucnu?

Na půdě Evropské unie je v současné době připravována významná revize regulačního rámce pro sítě a služby elektronických komunikací, která přinese výrazné změny mimo jiné i v oblasti ochrany spotřebitele. Tento nový regulační rámec bude promítnut do českého právního řádu.

hru / Jakub Deml TN.cz