Nejen kašel a horečka

Mladší lidé mají jiné příznaky! Lékaři odhalili skrytý symptom koronaviru

Žena s rouškou
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
29.3. 2020 14:26
Téma:

Mladší lidé mají podle britských lékařů při onemocnění Covid-19 jiné příznaky. Spíše než suchý kašel a horečku mohou pociťovat ztrátu čichu a chuti. Dokazují to data z Číny, Jižní Koreje i Itálie.

Mezi nejčastějšími příznaky koronaviru se uvádí přetrvávající kašel, teplota nad 38 stupňů Celsia, bolest svalů a kloubů či dušnost. Mladší pacienti ale mohou pociťovat úplně jiné symptomy. Ukazují to výsledky výzkumu britského sdružení otorinolaryngologů, o kterém informoval portál Daily Mirror.

 

Někteří z pacientů podle výzkumníků neměli běžné příznaky, místo toho ale ztratili chuť a čich. Lékaři se proto domnívají, že jde o jeden ze skrytých symptomů nemoci Covid-19. Lidé, kteří anosmii pocítí, by se měli izolovat a kontaktovat svého lékaře.

 

"Mladí pacienti nemají žádné významné symptomy, jako je kašel a horečka, ale spíše ztrátu čichu a chuti, což naznačuje, že virus přebývá v nose," citoval portál předsedu sdružení otorinolaryngologů Nirmala Kumara. Tito lidé většinou nemají žádné jiné příznaky.

 

 

Podle britských odborníků o tom existují přesvědčivé důkazy z Jižní Koreje, Číny a Itálie. Přibližně třetina tamních pacientů si stěžovala na to, že najednou nemohou cítit vůně a pachy. Nemoc u nich měla povětšinou mírný průběh. Potvrzují to i údaje z USA či Francie, kde narost počet pacientů s anosmií.

 

Už před týdnem se objevila informace o tom, že koronavirus má nový, dosud neznámý symptom. Má jím být bolest břicha a zažívací potíže. Zhruba polovina lidí z 204, které vědci analyzovali, přišla do nemocnice s průjmem, zvracením a bolestmi břicha. Více si přečtěte zde.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o příznacích Covid-19:

TN.cz