Prosba o pomoc

Rys Kryštof zmizel beze stopy! Rozjela se velká pátrací akce

Kuriózní pátrací akci vyhlásili výzkumníci z Jihomoravského kraje. V Moravském krasu se totiž ztratil populární rys Kryštof. Ten je nezvěstný od loňského podzimu a odborníci teď prosí veřejnost o pomoc.

Rysa ostrovida se podařilo spatřit na podzim 2016. "O rysovi jsme se dozvěděli díky náhodným pozorovatelům, kteří se s námi podělili o své zážitky. Následný detailní monitoring významně zvýšil naše znalosti o tom, jak rys v kulturní krajině jižní Moravy může žít," uvedl akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Kutal.

 

Mladý samec byl v červnu roku 2017 vybaven GPS obojkem. Díky němu vědci například zjistili území, které mladý samec obýval. To přesáhlo 360 čtverečních kilometrů. Kryštofovi údajně nevadil ani hojný turistický ruch a frekventované silnice.

 

Od loňského podzimu však rysa nikdo neviděl. Přestal se objevovat ve fotopastech a ani během zimy nenašli dobrovolníci, zoologové a myslivci žádné průkazné stopy ve sněhu.

 

 

"Pohyb a aktivitu rysa Kryštofa jsme monitorovali intenzivně od počátku jeho výskytu na celém území Moravského krasu. Aktuálně však nemáme o jeho výskytu žádné věrohodné zprávy," uvedl zoolog Martin Duľa.

 

Podle zoologa mohou být příčiny zmizení různé. "Například mohlo dojít k upytlačení, otravě nebo srážce s dopravním prostředkem. Vzhledem k mladému věku a absenci samice také nevylučujeme přesun na jiné území," dodal Duľa.

 

 

Vědci a ochránci přírody teď proto prosí veřejnost o pomoc. Pokud máte nějaké informací o výskytu rysa Kryštofa, zašlete e-mail na stopy@selmy.cz. Nacházet by se mohl v oblasti Moravského krasu, Drahanské vrchoviny a navazujících pohořích.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pan TN.cz