Stížnost k ÚOHS

Mléko za korunu? Ministerstvo chce za akci Kauflandu trest

Kaufland, ilustrační
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Ministerstvo zemědělství chce podat antimonopolnímu úřadu podnět kvůli slevovým akcím v obchodních řetězcích. Resort si chce stěžovat na prodej mléka za jednu korunu, jak tomu bylo v Kauflandu. Podle firmy jde o běžnou praxi.

Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že podobné slevové akce ztěžují práci zemědělců a potravinářů. "Podobné slevové akce degradují úsilí zemědělců a potravinářů a fakticky pokřivují trh. Podnákladové ceny pak mohou vést i k většímu plývání potravinami," uvedl Vojtěch Bílý, zástupce tiskového oddělení.

 

Výrobky se podle resortu nemohou prodávat za podnákupní nebo podnákladní ceny, je to prý protizákonné. A má se to dít právě v případě litru mléka za korunu. V květnu jste si ho za tuto cenu mohli v Kauflandu "přidat" ke každému nákupu, který stál více než 100 korun.

 

"Stejně tak je diskutabilní otázka takového tržního chování dopadu na výběr DPH. S ohledem na všechny tyto skutečnosti pan ministr zmínil nezbytnost prošetření ze strany ÚOHS, případně i ze strany dalších institucí," doplnilo ministerstvo.

 

 

Stále podle resortu probíhá právnická analýza možností a příprava podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "Výsledek nebudeme předjímat, prošetření je plně v kompetenci antimonopolního úřadu," sdělil Bílý. Podobná stížnost přitom v minulosti úřadu nedorazila.

 

"Žádný oficiální podnět jsme doposud neobdrželi. Jednorázové krátkodobé akční nabídky, které se pravidelně neopakují jsou běžnou obchodní praxí, která je v souladu s právními předpisy ČR," informovala mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

epa TN.cz