Znepokojivé zjištění

Množí se důkazy, že Covid-19 dokáže u pacientů spustit cukrovku!

Cukrovka
Zdroj: Profimedia
Cukrovka Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
12.7. 2020 5:55
Téma:

V podstatě od chvíle, kdy vypukla pandemie koronaviru, odborníci varují, že u diabetiků může mít nemoc těžší průběh. Nyní se ovšem objevují i důkazy, že virus dokáže u lidí cukrovku spustit!

O znepokojivém zjištění informoval nedávno prestižní vědecký časopis Nature. Nové důkazy ukazují na to, že virus poškozuje buňky, které v našich tělech vyrábějí inzulín.

 

I když neměl žádné příznaky, dozvěděl se v půlce dubna osmnáctiletý Finn Gnadt z německého Kielu, že se nakazil koronavirem. Jeho rodiče onemocněli po plavbě v Rakousku, takže se celá rodina podrobila testům na přítomnost protilátek.

 

"Gnadt si myslel, že nákazu přestál bez úhony, ale o několik dní později začal pociťovat vyčerpání a nadměrnou žízeň. Na začátku května mu lékaři diagnostikovali cukrovku prvního typu," píše Nature.

 

Mladíkův praktický lékař z kielské fakultní nemocnice se domnívá, že náhlý nástup diabetu byl spuštěný právě prodělanou virovou infekcí.

 

 

U většiny lidí s prvním typem diabetu začne imunitní systém náhle ničit ve slinivce buňky, které vyrábějí hormon inzulín. Gnadtův lékař si myslí, že u mladíka je za cukrovkou koronavirus, protože v krvi neměl imunitní buňky, které na slinivku běžně útočí.

 

Odborníci už dlouho mluví o tom, že u diabetiků může být průběh Covid-19 těžší a že je vyšší riziko, že nákaze podlehnou. Výzkumník Paul Zimmet z Monash University v australském Melbourne říká, že kombinace cukrovky a koronaviru je jako dynamit.

 

A nyní se připojil k rostoucí skupině vědců, kteří si myslí, že cukrovka je u této nemoci nejen komplikací, ale že koronavirus může u části pacientů tuto nemoc nastartovat.

 

"Diabetes jako takový je pandemií, stejně jako Covid-19. A je možné, že se tyhle dvě pandemie srážejí," říká Zimmet. Svůj názor on i jiní vědci podkládají nejen případy podobnými tomu Gnadtovu.

 

Jako důkaz berou i desítky pacientů s Covid-19, kteří do nemocnic přijíždějí s extrémně vysokými hladinami krevního cukru a ketonů, což jsou látky, které si tělo vyrábí z tukových zásob v játrech jako zdroj energie.

 

 

Když totiž náš organismus nedokáže vyprodukovat dostatek inzulínu, kterým by rozložil na energii cukr, použije jako alternativní palivo pro svůj "provoz" právě ketony.

 

Výzkumníci ovšem mluví i o jiných důkazech. S výskytem cukrovky byl totiž v minulosti spojený i například i virus SARS. A řada orgánů, které se starají o regulaci hladiny cukru v krvi, je bohatá na protein ACE2, který je pro koronavirus branou k infikování buněk.

TN.cz