NEPOZORNOST ZABÍJÍ

Mobil za volantem: Loni se kvůli nepozornosti stalo 17 tisíc nehod!

SMSkování za jízdy
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 11. 12. 2019

Čeští řidiči se svých telefonů neradi vzdávají i za volantem. Mnozí z nich se dokonce fotí nebo píšou zprávy. Používání mobilu při řízení tak patří mezi nejčastější přestupky, kvůli nepozornosti se loni stalo 17 tisíc nehod.

Spolu s překračováním rychlosti a nepoužíváním bezpečnostních pásů je držení mobilu za jízdy jednou z nejčastějších příčin, proč řidiči dostanou pokutu a body. Na problematiku nepozornosti a nezodpovědnosti za volantem se v kampani Nepozornost zabíjí snaží poukázat Česká asociace pojišťoven (ČAP) ve spolupráci s policií a BESIPem.


Kvůli držení telefonu v ruce při řízení se v roce 2018 podle statistiky ministerstva dopravy stalo 13 procent všech přestupků. Každý den takto policisté chytili 141 lidí, za rok to bylo celkem 51 316 přestupků, tři čtvrtiny měli na svědomí muži.

 

 
Přestože jsou to muži, kdo častěji za volantem používají mobil, u žen je asi dvakrát tak velké riziko, že kvůli nepozornosti havarují. Za volantem se věnuje telefonu až polovina řidiček oproti asi dvou třetinám mužů.

 


"Na deset tisíc aut, v nichž za volantem sedí ženy řidičky, dojde k nehodě kvůli držení mobilu v ruce u 43 případů, zatímco u mužů řidičů je to pouze ve 20 případech. Obzvlášť u žen, které často vozí ve svých autech děti, je používání mobilu při řízení alarmující," okomentoval výsledky analýzy Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

 

 

Anketa

Píšete při řízení SMS nebo chatujete?

Hlasovalo 26 lidí.

Kvůli nepozornosti se v roce 2018 stalo podle policie 17 266 nehod, nevěnování se řízení je jejich nejčastější příčinou. Škody způsobené nezodpovědným používáním mobilu při řízení vyjdou pojišťovny ročně na půl miliardy korun, spočítala Česká kancelář pojistitelů (ČKP).


Telefonování bez handsfree je podle 60 procent respondentů z průzkumu agentury STEM/MARK velmi nebezpečné. Nejvyšší možnou mírou nebezpečí jej ohodnotilo 60 procent lidí. Ještě více je tomu u posílání SMS zpráv, které za velmi nebezpečné považuje 80 procent respondentů.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

TN.cz