VAKCÍNA PROTI COVID-19

Moderna požádá o schválení vakcíny proti koronaviru už dnes

Společnost Pfizer žádá o schválení nouzového nasazení vakcíny proti koronaviru
Zdroj: TV Nova
Lukáš Richtár
Lukáš Richtár
30.11. 2020 16:11
Téma:

Společnost Moderna už dnes požádá regulační úřady v USA a EU o schválení vakcíny proti koronaviru k jejímu mimořádnému nasazení. Výsledky z poslední fáze testování ukázaly účinnost 94,1 %. Studie se zúčastnilo okolo 30 tisíc dobrovolníků a covid-19 se následně potvrdil u 11 lidí, kteří vakcínu dostali.

Vakcína od společnosti Moderna se tak stala druhou vakcínou, která dosahuje úspěšnosti téměř 95 %, společně s vakcínou od firmy Pfizer and BionTech. Obě vakcíny také fungují na podobné bázi a to využíváním genetického materiálu RNA z koronaviru. Imunitní systém naočkovaného člověka poté vytvoří protein, díky kterému bude pro vir těžší proniknout do těla. 

 

"Věříme, že naše vakcína nám poskytne nový a silný nástroj, který může změnit průběh této pandemie a pomůže nám předcházet závažným onemocněním, hospitalizacím a úmrtím." uvedl ředitel společnosti Moderna, Stephane Bancel.

 

 

Výhodou této vakcíny je mimo jiné o třetinu nižší cena oproti vakcíně od firmy Pfizer a BionTech. Dalším pozitivem je také menší náročnost na její skladování jelikož k jejímu uchovávání stačí "pouze" teplota -20°C, narozdíl od -70°C u vakcíny od Pfizeru.

 

Společnost vakcínu testovala na zhruba 30 000 dobrovolnících. Každý z nich obdržel dvě injekce, část z účastníků dostala placebo a část dostala vakcínu. Z celkového počtu bylo pozitivně testováno 196 lidí a z toho 11, kteří vakcínu dostali. Studie také zjistila, že nikdo z očkovaných, kdo byl pozitivně testovaný neměl žádné vážné přiznaky a vakcína fungovala ve všech věkových kategoriích stejně. 

Související témata:
TN.cz