revoluce v chirurgii

Modifikovaná prasečí srdce plánují transplantovat lidem. Už do tří let

Prasata
Zdroj: Profimedia
Prase. Ilustrační foto
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 26. 8. 2019
Téma:

Modifikovaná prasečí srdce by mohla do tří let zachraňovat lidské životy. Oznámil to chirurg Terence English, který před 40 lety provedl ve Velké Británii první úspěšnou transplantaci srdce. Je přesvědčen, že prasečí orgán výrazně zkrátí dlouhý list čekatelů na transplantaci, možná ho úplně zruší.

Sedmaosmdesátiletý Terence English, který je považován za průkopníka v oboru chirurgie, promluvil o budoucnosti xenotransplantace. Xenotransplantace je terapeutický zákrok, při kterém se nefunkční tkáň nebo orgán příjemce nahradí zdravým odpovídajícím orgánem či tkání od jedince jiného živočišného druhu.

 

Chirurg oznámil, že jeho kolega, který s ním prováděl první transplantaci, letos transplantuje prasečí ledvinu člověku. Pokud bude zákrok úspěšný, bude to prý znamenat přelom v chirurgické medicíně. Terence věří, že pak budou moct vepřové srdce transplantovat do tří let.

 

 

"Když bude fungovat ledvina, bude fungovat srdce," vysvětlil lékař. Prasečí srdce má podobnou anatomii, jako lidské. Vepřová srdce slouží i jako model pro výzkum nové medicíny. Srdeční selhání je podle webu RT.com světovou pandemií, která se týká minimálně 26 milionů lidí.

 

Transplantace prasečích srdcí by mohla být údajně revolucí při záchraně lidských životů. "Listinu čekatelů na transplantaci to možná úplně zruší," dodal chirurg Terence English.

První unikátní srdce z 3D tiskárny! Podívejte se na reportáž:

 

mik TN.cz