blízký východ

"Modleme se za Bejrút." Češka na místě tragédie pomáhá zraněným!

Ulice Bejrútu připomínají válečnou zónu
Zdroj: TV Nova
Jan Houška
Jan Houška
7.8. 2020 9:03
Téma:

Bejrútem v úterý večer otřásl ohromný výbuch, který za sebou nechal více než stovku mrtvých, tisíce zraněných a vysklená okna v okruhu 25 kilometrů. Svědectví o tragédii přináší také mladá Češka, která byla v době tragédie jen pár stovek metrů od výbuchu.

K mohutnému výbuchu došlo v přístavním skladu, kde bylo uloženo více než 2700 tun dusičnanu amonného (ledku). Exploze byla tak silná, že byla slyšet i cítit až na Kypru a vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně. Hrozivé svědectví přináší také mladá Češka, která byla v době výbuchu jen pár stovek metrů od přístavu.

 

"Ano, jsem přímo v Bejrútu. Ano, byla jsem v době exploze venku, kousek od centra, pár stovek metrů od místa výbuchu. Žiju,“ napsala Monika B. na facebooku.

 

Žena odjela na Blízký východ na misi jako humanitární pracovník pro děti. Pracovala společně se zahraničními humanitárními organizacemi a armádou. Ve středu se každopádně přesunula do Bejrútu.

 

 

"Snažili jsme se ošetřit a pomoci desítkám vážně zraněných v ulicích. Teď všichni darujeme krev a já budu dál pokračovat v pomoci. Neuteču, zůstanu a budeme bojovat dál. Mám za sebou nejtěžších 26 hodin v životě a v hlavě mám jen jedinou myšlenku. Bože, prosím, pomoz nám tady,“ zoufá si mladá Češka nad tragédií.

 

Výbuch zažila přímo v Bejrútu i módní návrhářka Blanka Matragi, která v Libanonu žije a pracuje. Exploze dokonce poničila její ateliér. O tom, jak módní návrhářka popsala situaci ve městě, si můžete přečíst v tomto článku.

 

 

Na pomoc výbuchem zdemolovanému Bejrútu vyrazil z Česka 36členný tým s hasiči, psovody, lékařem i statikem. Český tým USAR (Urban search and rescue team) patří mezi světovou špičku v záchranářství a je cvičen přímo pro takovéto případy.


Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz