nevydařené přistání

Modul Schiaparelli našel na Marsu místo života smrt! Explodoval

Mise ExoMars 2016
Zdroj: ESA/ATG medialab
Modul Schiaparelli po přistání.
Téma:

Vesmírný modul Schiaparelli, který měl hledat na rudé planetě známky života, explodoval. Podle odborníků nezvládl přistání a nekontrolovatelně se zřítil na Mars. Uvedla to Evropská kosmická agentura (ESA).

Sonda dorazila k rudé planetě v sobotu společně s družicí Trace Gas Orbiter (TGO), pak se ale náhle přestala ozývat. Experti se marně snažili přijít na to, co se s Schiaparelli, do níž vkládali tolik nadějí, stalo. A nyní přichází se smutnou zprávou.

 

"Aparát se roztříštil na povrchu Marsu,“ řekl agentuře AFP Thierry Blancquaert, který z řídícího střediska ESA v Darmstadtu korigoval přistání.

 

Dopravit všechny vědecké aparáty na povrch Marsu je technicky velmi složitý manévr a ESA už za sebou podobně neúspěšné pokusy má. Před třemi lety například přišla o Beagle 2 sondy Mars Express, kterému se neotevřely solární panely. Nezdarem skončí až polovina pokusů o přistání - hlavně kvůli řídké atmosféře.

 

 

I přes ztrátu modulu ale generální ředitel ESA Jan Wörner považuje misi za úspěšnou. Podařilo se prý získat velké množství dat, které teď odborníci postupně dekódují.

 

Modul Schiaparelli měl sloužit jako jakýsi test, který by předcházel vyslání vozítka na Mars. ESA plánuje obratnější aparát poslat do vesmíru během příštích čtyř let.

 

Co přesně si od vyslání modulu na Mars ESA slibovala? Podívejte se na reportáž:

 

Související témata:
lud TN.cz