Napřímo

Na 24 hodin můžete jet do zahraničí bez testu, oznámil ministr Petříček

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 20:41
11.11. 2020 10:41
Téma:

Od pondělí bude možné vycestovat do zahraničí na 24 hodin za rodinou. Ale jestli budou moct Češi jet lyžovat do ciziny, zatím není úplně jisté. Hostem středečního pořadu Napřímo byl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

"Od léta jsme se snažili sladit na evropské úrovni pravidla pro cestování, cestovatelský semafor je jeden z prvních kroků a členské státy se k němu přidávají," řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

 

Na evropském cestovatelském semaforu svítí převážně červená a oranžová. "Každý pátek budeme oznamovat, jak bude vypadat semafor na další týden. Například příští týden hrozí, že sousední Německo spadne do červené," sdělil ministr.

 

 

Doteď se dalo do zahraničí vycestovat na 12 hodin. "Od pondělí bude možné na 24 hodin navštívit svoji rodinu a vrátit se," řekl Petříček. Je podle něj ale důležité se seznámit s podmínkami pro vstup do daného státu. "Věřím, že s postupem času se bude situace zlepšovat," dodal Petříček.

 

Jestli Češi budou moct jet na vánoční nákupy nebo lyžovat do zahraničí, zatím nezná odpověď. "Je předčasné říkat, jestli na Vánoce situace umožní lyžování v zahraničí. V řadě zemí z Evropy se situace zhoršuje, takže těžko říct, jestli budou v zahraničí vůbec otevřené hotely a lyžařské areály," řekl ministr.

 

 

Některé okolní země ruší tradiční vánoční trhy. Na jejich konání před tamní radnicí si zatím trvá rakouská Vídeň, kam kvůli trhům jezdí každoročně lidé z celého světa. "Určitě bychom neměli zapomínat na nařízení vlády, která omezují volný pohyb v České republice. I my doporučujeme cestovat jen pokud je to nezbytně nutné," dodal Petříček.

 

"V tuto chvíli není rozumné jezdit na nákupy do zahraničí. Je otázka, jestli obchody v zahraničí vůbec budou otevřené," varoval ministr. Podle něj by lidé měli zvážit, zda jim nákupy za to zdravotní riziko stojí.

 

 

Nejrozumnější podle Petříčka je zůstat v Česku. Při vycestování hrozí, že budou kvůli zhoršující se situaci zrušené zpáteční spoje. "Je to nejen otázka zdraví, ale také peněz, když budete muset v dané destinaci zůstat v karanténě," dodal.

 

Podívejte se na reportáž Televizních novin:

 

TN.cz