tradiční lov

Moře se zbarvilo do ruda. Na Faerských ostrovech začal masakr velryb

Lov velryb na Faerských ostrovech
Zdroj: Profimedia
Tomáš Brych
Tomáš Brych
19.7. 2020 13:48
Téma:

Na Faerských ostrovech začal tento týden tradiční lov velryb, při kterém lovci zvířata nahánějí ke břehu a tam je zabíjejí a porcují přímo na místě. Celý záliv se okamžitě barví do ruda. Proti tradičnímu způsobu lovu protestují aktivisté.

Organizace Sea Shepards upozornila, že během prvního dne lovu bylo tento týden na Faerských ostrovech zabito na 250 kusů velryb druhu kulohlavec černý a několik desítek delfínů.

 

Migrující zvířata jsou obklopena lovci a naháněna k břehům ostrovu. Podle charitativní organizace ORCA, která lobuje za ukončení tohoto druhu lovu, jde o "šílený krvavý sport", píše The Mirror.

 

Lovci velryby porcují přímo na mělčině, která se okamžitě barví do ruda. Maso je přednostně určeno právě zhruba sedmi desítkám lovců z lodí a dalším pomocníkům přímo na pláži. Zbytek je pak distribuován do vesnic po celém ostrově.

Kolem Faerských ostrovů, které leží v severním Atlantiku mezi Norskem a Islandem, vede migrační trasa velryb. Každoročně jich tu v hejnech proplouvá na 100 tisíc kusů. Kolem 800 velryb pak skončí v rukách faerských lovců. Tradice krvavého lovu je na Faerských ostrovech stará přibližně tisíc let.


Pro velryby jsou pobřežní mělčiny smrtící pastí:

Související témata:
TN.cz