vědeli jste?

Moře u Antarktidy ukrývá speciální hřbitov satelitů! Na dně jich je 250

Téma:

V Tichém oceánu se nachází speciální místo, kam světové vesmírné organizace a vlády navádějí dosluhující satelity a stanice, které neshoří v atmosféře. Tomuto vesmírnému hřbitovu se říká Nemo. Na planetě neexistuje opuštěnější místo, nejbližší pevnina je totiž vzdálená přes 2,5 tisíce kilometrů.

Oblastí okolo Nema nevedou žádné námořní či letecké trasy. Nejbližší pevninou jsou ve vzdálenosti 2700 kilometrů Pitcairnovy ostrovy. Druhým pak pustý a neobydlený Maher Island, ostrov ležící u Antarktidy.

 

Pokud byste tímto místem pluli, může se vám přihodit i opravdová rarita. Za jistých okolností totiž můžou být nejbližší lidé astronauti na vesmírné stanici ISS. Ta obíhá Zemi ve výšce 400 km.

 

V oblasti pojmenované po hlavní postavě dobrodružného románu Julese Verna se momentálně nachází stovky družic, zbytky nosných raket, ale i vesmírné stanice. Na tomto vesmírném hřbitově už skončilo na 250 objektů.

 

 

Tím nejznámějším, který se na dně oceánu nachází, je bývalá ruská stanice Mir. Jednalo se o vůbec první dlouhodobě obydlenou stanici ve vesmíru. Po 15 letech provozu však dosloužila a Rusové ji navedli zpět do atmosféry.

 

Do oblasti Nemo dopadly začátkem dubna i pozůstatky čínské vesmírné stanice Nebeský palác. To však byla náhoda. Číňané totiž nad lodí před dvěma lety ztratili kontrolu a na její místo dopadu tak neměli žádný vliv.
 

Související témata:
jva TN.cz