Podivná ryba

Moře vyplavilo obřího tvora! Lidé si mysleli, že jde o vrak lodi

Obří ryba
Zdroj: facebook, National Parks South Australia
Téma:

Nečekaný objev čekal pár na pláži jižního pobřeží Austrálie. V ústí řeky Murray totiž narazili na jednu z nejtěžších a největších ryb světa. Téměř vyhubeného tvora měsíčníka svítivého nejspíš vyplavilo moře.

Na jižním pobřeží Austrálie se minulý víkend objevil nečekaný návštěvník. Nedaleko města Adelaide byl na pláži nalezen měsíčník svítivý. Jde o nejtěžší kostnatou rybu, která v současnosti žije na naší planetě.

 

"Můj přítel byl venku s kamarády, když si jí všimli. Původně si mysleli, že jde o vrak nějaké lodě," řekla deníku The Guardian Linette Grzelaková, která fotografie zveřejnila na internetu.

 

Přestože jde o dost nápadné zvíře, vědcům se ho podařilo objevit teprve před pár lety. Měsíčník svítivý, latinsky mola mola, patří mezi ohrožené druhy a výskyt v této oblasti je velmi ojedinělý.

 

GALERIE: Obří ryba

1
/
5
Zdroj: facebook, National Parks South Australia
Obří ryba - 1

 

Ryba už na první pohled vypadá odlišně. Na rozdíl od většiny má mohutné tělo, které působí neohrabaně. Měsíčníci můžou dorůstat až čtyřmetrové délky a výšky dvou metrů. Dospělí jedinci váží od 250 kilogramů do jedné tuny.

 

Tento byl však středně velký a v šupinách měl písek. "Vypadal, jako by byl z papíru," dodala Grzelaková. Původně hojná populace měsíčníků byla z větší části zdecimována lovem, a to jak kvůli zvláštnímu vzhledu této ryby, tak kvůli jejímu dobrému masu.

 

 

Mezi typické jídlo měsíčníka patří medúzy a většinou obývá vody Atlantického a Tichého oceánu. Jméno dostal pro své typické vyhřívání na slunci předtím, než se ponoří hluboko do moře.

 

Odborníci však varují na možné rizika. Ryba by totiž mohla v případě srážky vážně poškodit menší lodě či jachty.

Související témata:
pan TN.cz