Opoziční politik

Moskevský soud označil Navalného fondy a organizace za extremistické

Filip Šusta
Filip Šusta
10.6. 2021 17:55
Téma:

Moskevský soud podle očekávání označil organizace a fondy spojené s uvězněným opozičním lídrem Alexejem Navalným za extremistické a zakázal jim činnost. Ruské úřady tak předem vyřadily z podzimních voleb řadu kritiků prezidenta Vladimira Putina.

Další tvrdá rána pro ruskou opozici a zároveň posílení současného režimu. Středeční rozsudek znamená, že nikdo ze členů Navalného organizací nemůže kandidovat do žádných veřejných funkcí. Hrozí jim také vězení.


"Vláda v naší zemi nahlíží na jednotlivce jako na brouka, který nemá právo se bránit nebo usilovat o spravedlnost. Považuji to za naprosto špatné a nespravedlivé. Je nemožné žít v normální a prosperující zemi, pokud člověk nemá zaručená ta nejzákladnější lidská práva,“ myslí si právnička Navalného Ljuba Sobolová.

 


Na soudní jednání nebyla vpuštěna veřejnost a úřady mohou verdikt začít uplatňovat s okamžitou platností. Navalného spolupracovníci už ani nečekali na finální rozhodnutí přímo v soudní místnosti.


"Odešli jsme dřív, protože pro nás bylo řízení ukončeno zhruba ve 20 hodin večer. Soud tehdy řekl, že zamítá všechna naše zbývající odvolání a už nehodlá nic přezkoumávat. Prý protože údajně vypršela odvolací lhůta,“ řekl spolupracovník Navalného Vladimir Voronin.


Zakázané organizace se zabývaly například zveřejňováním analýz, ochranou životního prostředí nebo podporou nezávislých kandidátů v místních volbách.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
ls TN.cz