Kdo by to byl řekl?

Mozek funguje dál i po smrti, šokují vědci v nové studii

Mozková příhoda
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Téma:

Kanadští lékaři pracující na jednotce intenzivní péče přišli s opravdu šokujícím zjištěním. Podle jejich zkušeností lidský mozek pracuje i po tom, co je zbytek těla klinicky po smrti.

Podle nové šokujívcí studie, která může v případě potvrzení znamenat vědecký i morální průlom (například pro darování orgánů), tvrdí, že mozek stále pracuje i deset minut poté, co zbytek těla už přešel "na onen svět".


Lékaři ses podle Independentu pochopitelně opravdu přesvědčili, že pacient je klinicky mrtvý - neměl žádný puls a zorničky nereagovaly na vnější podněty.


Proto lékaře šokovalo, když zjistili, že mozek "mrtvoly" stále pracuje na úplně stejné úrovni jako během hluboké fáze spánku. Přelomovou studii publikovala University of Western Ontario.


V práci se uvádí, že mozkovou aktivitu po klinické smrti nevykazují zdaleka všichni pacienti, ale jen asi čtvrtina z nich. U ostatních aktivita v mozku ustane ještě předtím, než jim přestane bít srdce.Další záhadou ovšem je, že u těch pacientů, jejichž mozky dál fungovaly i po smrti, se každý choval úplně jinak, což vědce nemálo mate. Experti ovšem zároveň vyloučili, že by šlo jen o chybu přístrojů.


Doteď vědci věřili, že aktivita v mozku odumře naráz maximálně minutu po smrti. Tyto studie ovšem byly v minulosti prováděny na krysách, ne na lidech.

Související témata:
pez TN.cz