ZIMNÍ POČASÍ

Mráz láká bruslaře na led, hory se zaplnily běžkaři! V noci má být -18 °C

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
17.1. 2021 20:57
Téma:

Teploty v Česku spadly nad ránem hluboko pod nulu. V Jelení na Karlovarsku meteorologové naměřili dokonce mínus 22 stupňů Celsia. V neděli v noci by mohl být ale podle nich ještě větší mráz. Výstraha platí hlavně pro celý východ republiky. Počasí ale přeje milovníkům zimních sportů. Na lipenskou přehradu i přesto, že led ještě není všude dostatečně silný, v neděli vyrazily davy bruslařů.

Led na lipenské přehradě je už dostatečně silný třeba v okolí Horní Plané. Ne všude je ale vstup na led bezpečný. Jen o pár kilometrů dál v Dolní Vltavici se pod led propadl kůň. Z vody ho dostávali vodní záchranáři.


"Varujeme lidi, že vstup na led je stále nebezpečný. Odhazujeme sníh z ledu, abychom dosáhli požadované síly 17 centimetrů," řekl frymburský dobrovolný hasič Antonín Labaj.


I přes varování ledařů v neděli využily bruslení ve Frymburku desítky lidí. "Není slyšet žádné rupání, takže myslím, že by to mělo být snad v pořádku," nechal se slyšet jeden z bruslařů.

 


Pokud silné mrazy vydrží ještě minimálně týden, mohlo by se v letošním roce podařit vytvořit ledovou magistrálu o délce 38 kilometrů, to bylo možné naposledy před sedmi lety.


Opět se v neděli plnily také hory. Tisíce lidí vyrazily na běžky třeba v okolí Bedřichova. Teploty pod nulou využil pan Šálek z Písku. Na boso a do půli těla zaběhl na Pelhřimovsku půlmaraton za hodinu a 36 minut. Stal se tak světovým rekordmanem.

 


Velmi silné mrazy potrápí východní polovinu Česka v noci z neděle na pondělí. "Rtuť teploměru bude v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji klesat až k mínus 18 stupňům Celsia," vyložila Dagmar Honsová z Meteopress.


Velmi mrazivé ráno očekávají meteorologové také v úterý, pak se mírně oteplí a na silnicích se může tvořit ledovka. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.
 

rod TN.cz