Výstraha ČHMÚ

Rekordní mráz udeřil na Česko! Chraňte stromy i jarní zahrádku

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 31. 3. 2020
Téma:

Poslední březnové dny překvapivě nepřinesly jarní teploty, ale vrátily do země mráz a sníh. Český hydrometeorologický ústav varuje před námrazou hlavně zemědělce.

Doslova aprílové počasí přinesly poslední dny měsíce března. Ač astronomicky již máme jaro a celkově letošní zima patřila k mírnějším, právě konec března se ponořil do mrazivých teplot a Česko skryl pod poprašek sněhu.

 

"Teplotní extrémy překonaly i nejnižší teploty naměrené během meteorologické i astronomické zimy. Nejnižší teplotou naměřenou od začátku roku 2020 byla hodnota -22,1 °C zaznamenaná na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať v pondělí 23. března s tím, že ani v prosinci nebyla naměřena teplota nižší. Nejnižší teplotou meteorologické i astronomické zimy tak je hodnota -19,9 °C naměřená rovněž na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať ve čtvrtek 6. února,” uvedl Pavel Borovička, meteorolog Českého hydrometeorologického ústav na facebooku.

 

ČHMÚ varuje před mrazem i v následujících dnech, výstraha je zatím v platnosti až do čtvrtka 2. dubna do 9 hodin ráno. "Nejmrazivější nocí tohoto týdne bude pravděpodobně noc na středu, kdy teploty klesnou na -5 až -9 °C, v horských údolích a na sněhové pokrývce dokonce až k -12 °C," varuje ČHMÚ na facebooku.

 

 

„Během nočních a ranních hodin se budou teploty pohybovat pod bodem mrazu. Zejména v polohách pod 400 m n. m. hrozí poškození vegetace, především kvetoucích ovocných stromů,“ varuje Český hydrometeorologický ústav.

 

 

Na pozoru by se měli mít především zemědělci a zahrádkáři. „Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot, zpravidla před východem Slunce, nebo dýmování či zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů,“ doporučuje ČHMÚ.

 

Výstraha platí pro většinu území Čech i Moravy s výjimkou několika málo okresů, především v kraji Vysočina, Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji.

 

 

Jak bude v úterý 31. března, se podívejte v reportáži:

 

 

Výstraha zatím platí do čtvrtečního rána, postupně by se mělo začít oteplovat. "Na konci týdne už čekáme nejnižší noční teploty pod bodem mrazu jen výjimečně. Postupné oteplování bude patrnější hlavně v denních hodinách, na konci týdne se odpolední teploty dostanou na 10 až 15 °C," slíbilo opět jarní teploty ČHMÚ na svém facebooku.

TN.cz