Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.8. 2018 12:28
Nehoda u Máchova jezera

Lidé kritizují laxní svědky u těžké nehody. Záchranka: Vše je jinak!

Zdroj: facebook, Aktu.cz

Čechy pobouřilo video z vážné nehody u Doks, kde zemřeli tři lidé. Na záběrech je vidět posádky dalších aut, které jen přihlížejí a nepomáhají. Podle záchranky ale bylo vše jinak!

Na facebooku se krátce poté, co se Škoda Rapid s kamionem u Doks srazila, objevilo bezmála minutové video natočené těsně před příjezdem policistů a dalších záchranářů.

 

Na záběrech je jasně vidět, že u kabiny kamionu či vraku škodovky nikdo není. Přitom u krajnice parkuje hned několik dalších aut, jejichž posádky ovšem jen přihlížejí, místo aby se snažily pomoci.

 

Lhostejnost předvedl ovšem i autor videa, který si smrtelnou nehodu hbitě zaznamenal. Redakce TN.cz a televize Nova nejsou autorem videa a od podobného chování po příjezdu k autonehodě se rozhodně distancují a neschvalují ho.

 

 

Video se už šíří po facebooku a pochopitelně budí silné emoce. Velká část diskutujících se rozčiluje, jak mohou být ostatní řidiči tak apatičtí a pasivní.

 

Anketa

Víte, co máte dělat, když přijedete jako první k dopravní nehodě?

Hlasovalo 11342 lidí.
"Jako vážně?? V tom autě jsou lidi a všichni stojí a čumí okolo????" rozčiluje se Ondřej. "Jedna věc je, že někdo projede a nezastaví, ale co jako znamená, že tam zastaví několik aut a všichni tam stojej a čuměj?" nechápe Jirka.

 

Ne všechny reakce jsou ale kritické. Marcela například popsala, že když pomáhala u jiné smrtelné nehody ona, zdaleka ne všichni byli schopni zasáhnout, spíš vypadali, že brzy sami zkolabují.

 

"Právní výklad je takový, že za poskytnutí pomoci se považuje i přivolání záchranářů přes tísňovou linku. Přesto se kolegové na toto video ještě podívají," řekla na dotaz TN.cz policejní mluvčí Ivana Baláková.

 

Dodala, že záběry už viděla a že ji také lidsky zaráží, jak se ostatní řidiči zachovali. Ale nedokázala říct, jak moc je podobná lhostejnost u nehod častá.


S překvapivým vysvětlením ovšem přišel mluvčí liberecké záchranky Michael Georgiev. "To video rozhodně nezachycuje celou skutečnost. Ve slepém úhlu, za kamionem, svědci zraněným pomáhali, po telefonu dostávali instrukce od naší operátorky," popsal pro TN.cz Georgiev.

 

Vyzdvihl, že spolupráce mezi operátorkou a volajícími byla naopak příkladná. A zdůraznil, že jednou ze zásad pomoci při nehodě je zbytečně neriskovat. Proto svědci pomáhali v zákrytu za kamionem a ne v jízdním pruhu, kde je mohlo srazit jiné projíždějící auto.

 

18

GALERIE: Tragická nehoda u Doks

Zdroj: TV Nova

Tragická nehoda u Doks - 1

Hodnocení:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pět velkých mýtů o PRVNÍ POMOCI. Proč už se nedává umělé dýchání?
TEST: Jste lhostejni k tomu, co se děje kolem vás?

pez TN.cz
Reklama