život na ulici

Mrazy začínají trápit bezdomovce. O noclehárny v Česku je velký zájem

Barbora Slavíková
Barbora Slavíková, Petr Brzek
13.1. 2021 21:52
Téma:

Čekají nás ještě tužší mrazy. I v nížinách by mohlo být o víkendu i méně než 10 stupňů pod nulou. V ohrožení jsou tak bezdomovci. Ti sice můžou do azylových domů, někteří o to ale nemají zájem.

Mnozí lidé bez domova i v těchto mrazech přespávají v centru Plzně venku ve stanech, které jim darovala charita. V některých žijí i tři lidé. "Na noclehárnu nemáme peníze. Navíc kapacity azylových domů nestíhají,“ popsal situaci bezdomovec pan Matouš.


O noclehárny v Plzni je teď poměrně velký zájem, jednu z nich tento týden využilo v průměru 38 lidí z celkové kapacity, která je 45. Pětapadesátiletý Libor Přikryl s neléčeným nádorem mozku žije prý spokojeně v lese u Labe v Pardubicích. Tvrdí, že do jeho chatrče neteče, a tak ho v azylovém domě nikdo neuvidí.

 


"Všichni tam musí jejich pravidla dodržovat. Nesmíte pít. Mám napsané v papírech, že jsem alkoholik. Vypiju tak čtyři litry vína,“ řekl bezdomovec Libor. Na ulici žije 15 let a už má za sebou nejednu arktickou noc.

 

Vachrlaté obydlí, ve kterém žijí lidé. Plachtu drží několik dřevěných kůlů a taky jedna lopata. Přitom i přes den by bylo o tyto lidi ve městě postaráno. "Polívka stojí čtyři koruny, dostanou k tomu dva kusy chleba. Káva a čaj stojí tři koruny a sprcha pět korun,“ tvrdí sociální pracovnice Blanka Barryová.


Opilý muž ale dovnitř nesmí, nadýchal jedno a půl promile. Opilci tak přespávají s láhví v ruce, kde se dá. Například ve vestibulu bank. "Očekáváme, že s vývojem počasí bude podobných událostí přibývat,“ doplnil mluvčí pardubických strážníků Jiří Sejkora.

 


V Praze Armáda spásy denně rozdá jídlo až 120 lidem. "Polívku vozíme každý den od pondělí do pátku mimo svátky a víkendy,“ popsal sociální pracovník Armády spásy Miloslav Stuchlík.


Zatímco v roce 2019 bylo v Česku 25 tisíc bezdomovců, loňské odhady Armády spásy mluví až o trojnásobném počtu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ls TN.cz